Preparaty zabezpieczające drewno
Drewno jest bardzo dobrym materiałem budulcowym, jak również wykończeniowym. Wykorzystuje się go do produkcji mebli, wykonywania podłóg, a także ozdobnych elementów wnętrz. Również na zewnątrz domów wykorzystywany jest w różnych celach, min. buduje się z niego altany, pergole, meble ogrodowe oraz tarasy. Jego pierwotny urok będziemy podziwiać przez długi czas, jeżeli odpowiednio zabezpieczymy drewno przed wpływem słońca, deszczu, jak również szkodników. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Różnorodne preparaty do ochrony drewna
Wśród preparatów, które zabezpieczają drewno przed szkodliwymi czynnikami wyróżniamy lakierobejce, oleje, impregnaty. Czasem jednak sami nie wiemy jaki preparat będzie najlepszy. Niewątpliwie wybór odpowiedniego preparatu jest uzależniony od gatunku drewna, z którego został wykonany dany element, mebel, czy powierzchnia.(egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
W przypadku drewna twardego, jak np. dąb, czy jesion, bardzo dobrze sprawdza się np. olej, który wzmacnia strukturę drewna, chroni przed działaniem promieniowania UV i wody. (testy uprawnienia architektoniczne)
W przypadku miękkich gatunków, jak sosna, topola, czy świerk możemy również zastosować olej. Jednak bardzo dobrym preparatem jest tutaj przede wszystkim lakierobejca, czy lazury, które stwarzają trwałą powłokę i zapewniają doskonały efekt, możemy uzyskać subtelne półmaty lub też elegancki satynowy połysk, który idealnie podkreśli naturalny rysunek drewna. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Lakierobejce to preparaty, w których połączony został lakier z pigmentami ochronnymi i dekoracyjnymi. Dzięki lakierobejcy możemy uzyskać matową, elegancką powłokę, która podkreśla urok mebli ogrodowych, płotów, czy altan. Tradycyjnym sposobem zabezpieczenia drewna jest olejowanie. Dobre preparaty do drewna to środki hydrofobowe, które odpychają wodę i zapobiegają jej wnikaniu w struktury. Tak zabezpieczone powierzchnie są odporne na działanie grzybów, pleśni oraz szkodników. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)