fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Prace związane z wykończeniem

Prace związane z wykończeniem można podzielić na fazy (nauka do uprawnień budowlanych). Pierwsza z nich to prace przygotowawczo – montażowe, a drugą fazą są wykończeniowe właściwe prace. Pierwsza z faz obejmuje takie czynności, jak osadzanie ścianek oraz montaż gipsowych działowych ścian, wykonanie otworów dla deszczowych rur, anten, instalacji oraz wykonanie pod posadzki wyrównawczej warstwy i prace związane ze szpachlowaniem spoin.

Prace związane z wykończeniem

Różnice pomiędzy systemem W-70 a systemem szczecińskim

Szczeciński system wykazuje różnice od W-70 przede wszystkim w tym, że podczas prac wykorzystuje się zamknięty zestaw zunifikowanych prefabrykatów w ilości wynoszącej 140. Za ich pomocą wznosi się mieszkalne budynki, które mają 5 oraz 11 kondygnacji. Liczą się one od piwnic aż po dach (testy 2021 uprawnienia). Wykonuje się je o różnych układach danego budynku. Może być on punktowy, korytarzowy bądź klatkowy. Ograniczenie liczby prefabrykatów w stosunku do systemu W-70 udało się uzyskać za pomocą przyjęcia tylko dwóch podstawowych konstrukcyjnych rozpiętości 2,4 oraz 4,8. To spowodowało, że konstrukcyjny układ jest prosty i występuje tu tylko jeden typ stropu, którego wymiary wynoszą 4,80×2,40. Ma on 12 podtypów. Tak jak W-70 szczeciński system to system otwartego budownictwa. Budynki w takim systemie montuje się z wielkopłytowych oraz całkiem wykończonych elementów.

Prace na klatce i na dachu

Wykończeniowe prace na schodowych klatkach to przede wszystkim montaż balustrad oraz montowanie elektrycznych pionów z osadzaniem armatur, osadzanie podchwytów i wyłazów, a także osłon na deszczowe rury. Prace polegają także na osadzaniu wejściowych drzwi i w końcowym etapie na malowaniu. Prace na dachu obejmują blacharskie obróbki, montowanie nadstawy górnej sanitarnych kabin oraz wykonanie izolacji. Patrząc na prace wykończeniowe na elewacji możemy zaliczyć tu wykonanie opasek, obrabianie cokołu, a także osadzanie loggii. Do czynności zalicza się też osadzanie balkonowych balustrad (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Na czym polega przebieg właściwych prac związanych z wykończeniem?

Właściwe prace związane z wykończeniem dotyczą prac w środku mieszkań oraz na klatce schodowej. Są to również prace elewacyjne oraz na dachu (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Pracami wewnątrz mieszkań są montowanie grzejników i pionów, zasklepianie w stropach otworów, osadzanie rozetek. Do prac zaliczyć także trzeba rozprowadzanie przewodów i zakładanie pod sufitem punktów z elektryczną instalacją, malowanie sufitów czy montowanie wbudowanych zestawów mebli. Ważne jest też malowanie ścian oraz rozprowadzenie elektrycznej instalacji w narożach ścian i podłóg i montaż przypodłogowych listew.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com