Prace przygotowawcze przed wykonaniem ław fundamentowych
Przed rozpoczęciem prac ziemnych wyznacza się miejsce w którym powstanie dom . Pomimo , ze tego zadania najczęściej podejmuje się kierownik budowy , to najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tej pracy uprawnionemu geodecie . W takim przypadku trzeba ustalić w porozumieniu z inwestorem liczbę potrzebnych punktów , termin wykonania oraz cenę usługi . Do jego zadań miedzy innymi należy wytyczenie dwóch punktów zwanych reparami . Są to stałe punkty , do których w każdej chwili będzie można się domierzyć , wyznaczając poziom posadowienia .
Jeśli jeszcze nie rozpocząłeś nauki do uprawnień budowlanych – musisz się pospieszyć. Na naszej stronie znajdziesz program z testami na uprawnienia budowlane. Dzięki nim nauka będzie łatwa i przyjemna.
Wytyczenie ław fundamentowych
Dzięki dwóm najpopularniejszym metodom wytyczania ław fundamentowych, kolkowej i ław drutowych efekty będą trwalsze niż sypanie wapnem czy kopanie rowków . Natomiast wytyczenia nie ulegają zbyt łatwo zniszczeniu na przykład pod wpływem warunków naturalnych takich jak opady czy silny wiatr . Wybór sposobu wykonywania pracy nie zależy od narzędzia które zostanie do tego użyte – koparka czy łopata. Należy zwrócić uwagę , aby nie trącać kołków lub ław oraz nie zmieniać ich położenia . Na każdej budowie , zawsze kierownik budowy decyduje o wyznaczeniu charakterystycznych punktów budynków , czyli narożnikach zewnętrznych obiektu lub osiach . Ich liczba jest zależna od skomplikowania formy kształtu fundamentów. Pomimo to nie powinno być ich mniej niż cztery w narożnikach budynku .
Poziom skomplikowania prac
W przypadku domu o skomplikowanym planie częsta sytuacja jest występowanie od sześciu do nawet dziesięciu punktów lub osi . Ponadto liczba takich punktów jest w dużej części zależna od umiejętności osoby , która je wyznacza , czyli kierownik budowy . W sytuacji , gdy wyznaczona liczba tych charakterystycznych punktów lub osi , mieści się w przedziale od czterech do sześciu to dokładne wyznaczenie wszystkich fundamentów nie powinno sprawiać problemów . Oprócz tych zadań kierownik jest zobowiązany do konsultowania prac geodety z inwestorem , ponieważ to on będzie za to płacił . Przy wytyczaniu wykopu budynku ważnym elementem jest poprawne odczytanie projektu przebiegu osi budynku , nie muszą one przebiegać przez środek ściany , z reguły są to osie konstrukcyjnej warstwy budynku . Z tego powodu wykop pod ławy fundamentowe nie jest konieczne aby był po jednakowej szerokości po obu stronach ławy drutowej . Za poprawne wykonanie wykopu odpowiedzialny jest kierownik budowy .