fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Praca wymienników ciepła

Chcąc dokonać analizy pracy wymiennika ciepła o typie asymetrycznym przeprowadzono kilkukrotnie symulacje, z zastosowaniem komputerowego programu. Dokonano porównania wyników otrzymanych podczas obliczeń, które uzyskano dla urządzeń o dwóch rodzajach, posiadających takie same wilgotnościowe oraz temperaturowe parametry. Proces związany z obliczeniami miał miejsce w niebezpiecznych warunkach związanych z pracą urządzeń, oraz w bezpiecznych warunkach. W dwóch wymiennikach ciepła doszło do powstania trzech innych stref związanych z aktywną wymianą ciepła oraz masy. Była to masa sucha, mokra i szron. (uprawnienia budowlane program) 

Praca wymienników ciepła
Praca wymienników ciepła

Wymiennik krzyżowy

Krzyżowy wymiennik cechuje się bezpieczeństwem pracy, natomiast asymetryczny wskazuje na obecność szronu. Chociaż wynosi on trochę ponad 1%, to jest to ważny sygnał, że temperatura spada poniżej 0°C. Wraz z dalszym spadkiem temperatury powietrza, jakie jest wprowadzane do wymiennika, szronowa warstwa będzie rosnąć. To powoduje, że asymetryczny rodzaj wymiennika rozpocznie swoją pracę w niebezpiecznych warunkach. Na podstawie tej informacji dokonano stwierdzenia, że termodynamiczne parametry progowe powietrza dla takiego urządzenia będą kształtować się na innym poziomie, dlatego też należy je indywidualnie ustalić. Na końcu przeprowadzonej symulacji dokonano analizy, jak pracują urządzenia, kiedy mamy do czynienia z warunkami, gdzie występuje sucha wymiana powietrza. Okazało się, że jest to związane z bezpieczną pracą wentylacyjnych urządzeń w okresie letnim oraz przejściowym. (uprawnienia budowlane)

Większy poziom sprawności asymetrycznego wymiennika

Większy poziom sprawności wymiennika asymetrycznego jest związany przede wszystkim z większą powierzchnią cieplnej wymiany. Nie jest to jednak działanie wolne od ryzyka. Następuje tu większe zagrożenie związane ze szronieniem. Z tego względu rozważając zakup takiego rodzaju wymiennika nie można sugerować się wyłącznie zaletami, jakie posiada. Trzeba wziąć pod uwagę przeznaczenie danego obiektu, gdzie będzie on stosowany. Termodynamiczne parametry związane z przekazywaniem za jego pomocą powietrza, jak i tryb pracy mają bardzo ważne znaczenie dla poprawnej sprawności oraz eksploatowania go bezawaryjnie. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Wnioski z przeprowadzonych analiz

Wydłużając przy rekuperatorze jeden z boków zmniejszeniu ulega mokra strefa, a sucha strefa oraz szron ulega zwiększeniu. Ważne jest to ,ze każde wydłużenie przy wymienniku boku powoduje powiększenie się powierzchni wymiany masy oraz ciepła. Asymetryczny wymiennik w związku z tym będzie cechował się wyższym poziomem uwolnionego kondensacyjnego ciepła pomimo, że rozmiar mokrej powierzchni jest mniejszy. (uprawnienia budowlane 2022)  Potwierdzeniem tego zjawiska jest fakt, że uzyskuje się wyższy poziom efektywności związanej z odzyskiem ciepła oraz zwiększenie się podatności na proces szronienia. Przy przyjętych wcześniej warunkach pracy zauważono wzrastającą efektywność związaną z odzyskiem ciepła na poziomie około 2%, przy zwiększeniu długości boku wymiennika o 10%. Dokonując porównania wymienników asymetrycznych oraz krzyżowych uzyskano powiększenie się sprawności, które osiągnęło około 6%.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com