fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Malarz budowlany

Praca malarza wiąże się z różnorodnymi warunkami i miejscami pracy. Praca ta wykonywana jest w budynkach mieszkalnych ale też w budynkach użyteczności publicznej. Mogą to być biura, mieszkania, piwnice, strychy, ale także elewacje. Malarz może wykonywać swe prace pokrywając powłoką malarską również ogrodzenia, latarnie, place zabaw. Zazwyczaj temperatura jest stała, bo prace głównie prowadzone są wewnątrz obiektów budowlanych. Na zewnątrz natomiast temperatura może być zmienna, jednak nigdy nie jest niska. Aplikacja farb wymaga bowiem odpowiednich warunków atmosferycznych.

Warunki pracy

Malarz pracuje z reguły z poziomu podłogi, jednak nie rzadko musi wejść na wysokość. Ma też kontakt z substancjami chemicznymi, które mogą powodować alergie skórne, podrażnienia oczu, błon śluzowych nosa czy układu oddechowego. Są to nie tylko farby, ale również rozpuszczalniki i inne chemiczne substancje lotne. Malarz często zapomina o tym, że praca staje się bezpieczniejsza i mniej inwazyjna, gdy używa maski ochronnej. Pomóc może również picie mleka, ponieważ jest ono środkiem przeciw toksycznym.

Praca malarza nie jest zaliczana do niebezpiecznych. Powinien on natomiast uważać w przypadku korzystania z urządzeń elektrycznych, zwłaszcza gdy pracuje w środowisku wilgotnym.  Oczywiście, jak w każdym innym zawodzie, malarz musi znać się na swoim fachu i wiedzieć czego unikać.

Malarz a kontakt z ludźmi

Praca malarza może być wykonywana samodzielnie. Łatwiej jednak pracę tę wykonuje się w małej grupie. Wówczas łatwiej zabezpieczyć pomieszczenie i wykonać wszelkie prace towarzyszące malowaniu docelowemu.

Malarz najczęściej realizuje wizję klienta. Dobrze, jeśli jest kreatywny i potrafi podpowiedzieć swoim klientom jak wykonać malowanie. Jednak nie jest to warunek konieczny do wykonywania tego zawodu. Malarz musi jednak mieć umiejętności komunikowania się z klientem. Jeśli prowadzi działalność i jest swoim własnym szefem to powinien również mieć umiejętności zdobywania zleceń. Malarz konsultuje się w sprawie wykonywania swoich zadań. Nie jest to jednak kontakt intensywny.

Praca malarza

Praca malarza wykonywana jest zazwyczaj w systemie sześciogodzinnym do dziewięciogodzinnego.  Godziny pracy są niezmienne. Pod tym względem jest to praca dosyć wygodna. Podobnie jak w przypadku innych prac wykonawczych/ wykończeniowych jeśli malarz jest samozatrudniony to godziny pracy ustala sobie sam. Zazwyczaj praca nie przekracza wówczas dwunastu godzin. Godziny pracy w tej branży są często narzucone poprzez względy technologiczne. Po naniesieniu powłoki malarskiej należy odczekać aż poprawnie wyschnie. Niedostosowanie się do tych wymagań może pociągnąć za sobą nieprzyjemne sytuacje i konieczności wykonywania poprawek.

Malarz pełni zadania rutynowe. Praca może wydawać się dla niektórych nudna i monotonna. Dla innych jednak jest bardzo ciekawa, ponieważ miejsca oraz ludzie z którymi się współpracuje zmieniają się dynamicznie.

Malarz musi dostosować się do warunków bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie ma ich wiele w tym zawodzie, w porównaniu z innymi pracami w branży budowanej. Malarz dba o ubranie robocze, maskę ochronną, rękawice, nakrycie głowy.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com