fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Posadzkarz – warunki pracy

Posadzkarz musi mieć dużą sprawność wzrokowo-ruchową oraz manualną. Powinien odznaczać się wyobraźnią przestrzenną, ponieważ musi umieć sam zaplanować w jaki sposób ułożone maja był płytki. Sprawne ręce ułatwią mu precyzyjne docinanie materiału. Posadzkarz często pracuje na kolanach, co wymaga od niego zdrowia i sprawności. Powinien także być wytrzymały na długotrwała wysiłek fizyczny, ponieważ praca w jednej pozycji przez kilka godzin nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych.Posadzkarz nie może przerwać prowadzonych pracy, tylko dlatego że czuje się zmęczony. Może mu bowiem wyschnąć zaprawa klejowa, co poniesie za sobą straty finansowe. Zazwyczaj jest to więc osoba uporządkowana, która potrafi zaplanować sobie rozkład pracy oraz przerw. Osoba taka ma zazwyczaj wysoki zmysł estetyczny i dobre poczucie koloru. Powinna być dokładna, ponieważ zlekceważenie drobnego odchylenia grubości lub przesunięcia płytki w jednym miejscu może pociągnąć za sobą odchylenia w dalszej części powierzchni.

Ważna jest oczywiście kolejność wykonywanych zadań. Posadzkarz trzyma się technologii wykonania i doskonale zna materiały na których pracuje. Chodzi tu głównie o zaprawy klejowe, które w obecnych czasach można znaleźć w szerokiej gamie u wielu producentów. Praca ta jest często monotonna dlatego posadzkarz jest cierpliwy.

 

 

 

 

Zdrowie i warunki fizyczne

Fizyczne predyspozycje posadzkarza są stale poddawane próbie. Jest to praca ciężka i wymagająca wytrzymałości fizycznej. Posadzkarz musi mieć dobrą ogólną sprawność układu kostno-stawowego oraz mięśniowego ze względu na pracę w jednej pozycji przez kilka godzin.

Przeciwwskazaniami do podjęcia tego zawodu są choroby układu nerwowego, wady kończyn górnych i dolnych, alergie, choroby reumatyczne. Nie przeszkadza tu natomiast niedosłuch.

 

Praca w zawodzie

Do pracy posadzkarz mogą aspirować osoby które skończyły gimnazjum lub szkołę podstawową. Nie wymaga się ukończenia żadnych kursów. Rynek pracy jednak często wymusza dokształcanie, aby nie dać się konkurencji. Warto więc odbyć kursy organizowane przez Izbę Rzemieślniczą lub Zakłady Doskonalenia Zawodowego.  Posadzkarz z reguły ma też ukończoną szkołę budowlaną w zawodzie technologa robót wykończeniowych.

W zawodzie posadzkarze z reguły nie zatrudnia się kobiet. Jest to praca ciężka, wymagająca nierzadko przenoszenia materiałów, np. worków z klejem które ważą 20-25 kg. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki. (uprawnienia budowlane)

Wadą zawodu jest brak możliwości awansu. Jeśli jednak jesteś dobrym fachowcem i masz własną firmę nie powinien to być tak duży problem.

Zawód posadzkarza nie wymaga posiadania uprawnień budowlanych.

 

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com