fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Poprawne wykonanie systemu podłogowego ogrzewania

Poprawne wykonanie systemu podłogowego ogrzewania daje skutecznie zabezpieczenie przed ewentualnym porażeniem elektrycznym prądem użytkowników. Ogrzewanie posiada standardowe nadprądowe zabezpieczenie oraz różnicowe. W związku z tym bezpieczeństwo podczas jego użytkowania jest na dużo wyższym poziomie, niż w przypadku korzystania z ogrzewania węglowego czy gazowego. Nie ma tu ryzyka zatrucia groźnym tlenkiem węgla czy wybuchem gazu. , (uprawnienia budowlane kontakt) Projekt oraz wykonanie instalacji podłogowego elektrycznego ogrzewania jest prostszy, niż projektując wodne podłogowe ogrzewanie.

Poprawne wykonanie systemu podłogowego ogrzewania
Poprawne wykonanie systemu podłogowego ogrzewania

Grzeje elementy w elektrycznym podłogowym ogrzewaniu

Grzejne elementy, czyli rezystancje podłogowego ogrzewania to głównie przewody i grzejne maty z izolowanymi, drutowatymi grzewczymi przewodami, która mocuje się do siatki plastikowej. Przy instalacjach w betonowych wylewkach wykorzystuje się grzejne kable. Poza konstrukcją różnią się one także mocą, jaka przypada na jedną długościową jednostkę. (uprawnienia budowlane 2022) Dobierając grzewcze przewody należy uwzględnić rodzaj pomieszczenia, w którym mają być zastosowane, rodzaj posadzki oraz dopuszczalne najmniejsze odstępy występujące pomiędzy przewodami, które się układa. Odstępy nie powinny wynosić więcej niż 20 centymetrów. W innym wypadku dojdzie do powstania niedogrzanych stref. (uprawnienia budowlane program)

Mocowanie elementów podłogowego ogrzewania

Elementy podłogowego ogrzewania mocuje się w sposób punktowy, w stosunku do podłogi. W dalszym etapie należy je zatopić w jastrychowej wylewce, która jest samopoziomująca. Kolejno na warstwie tej wylewki zostaje ułożona posadzka np. z ceramicznych płytek. Producenci na rynku oferują grzejne elementy, które można umieszczać bezpośrednio pod płytki. Nie ma tu konieczności zalewania ich w jastrychowej posadzce. Takie zapewnienia producentów należy jednak traktować z pewnym poziomem ostrożności. Przykładem może być łatwość dokonania mechanicznych uszkodzeń, takich grzejnych elementów podczas prac związanych z układaniem na posadzce płytek. Ogrzewanie elektryczne podłogowe praktycznie nie wymaga obsługi. Jednak posiada ono znaczną wadę. Bardzo trudno jest je naprawić w razie awarii. Przerwanie grzejnego obwodu w podłodze jest związane z koniecznością rozkucia części podłogi, aby naprawić ciągłość w obwodzie grzejnym. Jednak takie sytuacje na szczęście nie zdarzają się często. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zastosowanie mat przy montażu ogrzewania

Podczas montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego można skorzystać z mat, na których to grzejny przewód układa się fabrycznie na montażowej siatce. Jest to duże uproszczenie w czasie montowania ogrzewania. Patrząc na moc przypadającą na jednostkę powierzchniową, grzejny przewód układa się na siatce, która posiada różny stopień gęstości chcąc uzyskać 100, 150 czy 200 W/m². Wysokie wartości mocy na jednostkę powierzchni wybierać należy w mokrych pomieszczeniach, gdzie ciepło pochodzące z podłogi jest dużą zaletą. Wnętrze w takim pomieszczeniu szybciej będzie schło. Mając ogrzewanie podłogowe w łazience, po wzięciu prysznica para wodna będzie dużo szybciej zanikać w związku z równomiernym ogrzewaniem od podłogi.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com