fbpx
Przejdź do treści
program
Uprawnienia Budowlane

Poprawne wykonanie systemu podłogowego ogrzewania

Poprawne wykonanie systemu podłogowego ogrzewania daje skutecznie zabezpieczenie przed ewentualnym porażeniem elektrycznym prądem użytkowników. Ogrzewanie posiada standardowe nadprądowe zabezpieczenie oraz różnicowe. W związku z tym bezpieczeństwo podczas jego użytkowania jest na dużo wyższym poziomie, niż w przypadku korzystania z ogrzewania węglowego czy gazowego. Nie ma tu ryzyka zatrucia groźnym tlenkiem węgla czy wybuchem gazu. , (uprawnienia budowlane kontakt) Projekt oraz wykonanie instalacji podłogowego elektrycznego ogrzewania jest prostszy, niż projektując wodne podłogowe ogrzewanie.

Poprawne wykonanie systemu podłogowego ogrzewania

Poprawne wykonanie systemu podłogowego ogrzewania

Grzeje elementy w elektrycznym podłogowym ogrzewaniu

Grzejne elementy, czyli rezystancje podłogowego ogrzewania to głównie przewody i grzejne maty z izolowanymi, drutowatymi grzewczymi przewodami, która mocuje się do siatki plastikowej. Przy instalacjach w betonowych wylewkach wykorzystuje się grzejne kable. Poza konstrukcją różnią się one także mocą, jaka przypada na jedną długościową jednostkę. (uprawnienia budowlane 2022) Dobierając grzewcze przewody należy uwzględnić rodzaj pomieszczenia, w którym mają być zastosowane, rodzaj posadzki oraz dopuszczalne najmniejsze odstępy występujące pomiędzy przewodami, które się układa. Odstępy nie powinny wynosić więcej niż 20 centymetrów. W innym wypadku dojdzie do powstania niedogrzanych stref. (uprawnienia budowlane program)

Mocowanie elementów podłogowego ogrzewania

Elementy podłogowego ogrzewania mocuje się w sposób punktowy, w stosunku do podłogi. W dalszym etapie należy je zatopić w jastrychowej wylewce, która jest samopoziomująca. Kolejno na warstwie tej wylewki zostaje ułożona posadzka np. z ceramicznych płytek. Producenci na rynku oferują grzejne elementy, które można umieszczać bezpośrednio pod płytki. Nie ma tu konieczności zalewania ich w jastrychowej posadzce. Takie zapewnienia producentów należy jednak traktować z pewnym poziomem ostrożności. Przykładem może być łatwość dokonania mechanicznych uszkodzeń, takich grzejnych elementów podczas prac związanych z układaniem na posadzce płytek. Ogrzewanie elektryczne podłogowe praktycznie nie wymaga obsługi. Jednak posiada ono znaczną wadę. Bardzo trudno jest je naprawić w razie awarii. Przerwanie grzejnego obwodu w podłodze jest związane z koniecznością rozkucia części podłogi, aby naprawić ciągłość w obwodzie grzejnym. Jednak takie sytuacje na szczęście nie zdarzają się często. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Zastosowanie mat przy montażu ogrzewania

Podczas montażu elektrycznego ogrzewania podłogowego można skorzystać z mat, na których to grzejny przewód układa się fabrycznie na montażowej siatce. Jest to duże uproszczenie w czasie montowania ogrzewania. Patrząc na moc przypadającą na jednostkę powierzchniową, grzejny przewód układa się na siatce, która posiada różny stopień gęstości chcąc uzyskać 100, 150 czy 200 W/m². Wysokie wartości mocy na jednostkę powierzchni wybierać należy w mokrych pomieszczeniach, gdzie ciepło pochodzące z podłogi jest dużą zaletą. Wnętrze w takim pomieszczeniu szybciej będzie schło. Mając ogrzewanie podłogowe w łazience, po wzięciu prysznica para wodna będzie dużo szybciej zanikać w związku z równomiernym ogrzewaniem od podłogi.

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

DARMOWY PORADNIK
Podejdź do egzaminu na Uprawnienia Budowlane

Z poradnikiem otrzymasz wypełniony wzór zbiorczego zestawu praktyk oraz inne dokumenty.

Odkryj wiele ciekawych informacji o promocjach i nie tylko…

Nie zwlekaj, zapisz się do darmowej listy użytkowników i otrzymaj od nas specjalnie przygotowany poradnik.