fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pompy ciepła MONOBLOK oraz SPLIT

Każdego roku pompy ciepła są coraz bardziej popularne wśród źródeł ogrzewania budynków. Na polskim rynku oferta pomp jest bardzo duża. Producenci grzewczych pomp patrząc na wzrastający trend zaczęli dopasowywać produkty do potrzeb, jakie wykazują klienci. Jednak o jeden krok przed branżą grzewczą byli producenci chłodniczej branży, ponieważ to chłodniczy układ razem ze sprężarką jest główną częścią w cieplnej pompie. Na tym etapie pojawiają się w grzewczej branży tendencje do urządzeń o konstrukcji MONOBLOK, a w przypadku branży chłodniczej preferowane są urządzenia o typie SPLIT. Warto zastanowić się jednak, która z tych konstrukcji jest lepsza, oraz jakie istotne różnice pojawiają się w parametrach obu tych urządzeń. (uprawnienia budowlane 2022)  

Pompy ciepła MONOBLOK oraz SPLIT
Pompy ciepła MONOBLOK oraz SPLIT

Urządzenia o typie MONOBLOK

MONOBLOK jest rozwiązaniem, które posiada dużo mniej elementów. Mając do czynienia z pompą ciepła Panasonic jest to sama zewnętrzna jednostka, gdzie jedynym elementem, który znajduje się wewnątrz budynku jest sterownik. Może on pełnić także funkcje pokojowego termostatu. W agregacie znajdują się układy chłodnicze, elektryczne oraz hydrauliczne. Każdy z tych układów jest wyodrębniony i poprawnie przygotowany. Chłodniczy układ zlokalizowany jest za osłoną z blachy, która jest osobna. Sprężarka natomiast posiada dźwiękochłonną i termiczną osłonę, oraz grzałkę karteru sprężarki. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Urządzenie SPLIT

Split są to w zasadzie dwa urządzenia. Jest to odpowiednio zewnętrzna jednostka, jaką jest agregat oraz jednostka wewnętrzna. Jak widać, układy w SPLIT zostały rozdzielone. Zewnętrzna jednostka posiada cały chłodniczy układ, natomiast elektryczny i hydrauliczny układ przeniesiony jest do wewnętrznej jednostki, nazywanej także hydroboxem. Wewnętrzna jednostka przypomina swoim wyglądem  gazowe kotły. Po ich zamontowaniu na ścianie na terenie kotłowni, od spodu znajdują się króćce do wodnej i chłodniczej instalacji. Między agregatem a wewnętrzną jednostką występuje chłodnicze połączenie, które wykonuje się na zewnątrz. Takie połączenie wymaga bardzo dużej staranności w wykonaniu oraz zachowania zasad związanych i instalacyjnymi czynnikami. (uprawnienia budowlane) 

Stosowanie MONOBLOK i SPLIT

Patrząc na urządzenia MONOBLOK i SPLIT można stwierdzić, że MONOBLOK stosuje się w każdym miejscu, gdzie występuje możliwość przejścia do budynku przez ścianę w bezpośredniej odległości agregatu.  (uprawnienia budowlane segregator )  Urządzenie SPLIT sprawdzi się natomiast przy instalacjach, gdzie agregat znajduje się w pewnej odległości od kotłowni, a chłodniczy rurociąg może przechodzić po budynku, po jego zewnętrznej stronie. MONOBLOK w małych pomieszczeniach kotłowni pozwala oszczędzić miejsce, jakie jest potrzebne dla hydroboxu. Czasami można w tym wypadku zastosować model All-in-one, który to jest wersją urządzenia SPLIT. Posiada on zintegrowany rodzaj zasobnika do ciepłej użytkowej wody. W takiej sytuacji otrzymuje się do dyspozycji zbiornik z nierdzewnej stali o pojemności 185 litrów. Posiada on zabudowany zawór trzy-drogowy, służący przełączaniu w pompie pracy z CWU na CO i odwrotnie.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com