fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Polskie prawo budowlane

Polskie prawo budowlane jest bardzo rozgałęzione. W jego skład wchodzą nie tylko akta prawne w postaci ustaw, ale też wszelkiego rodzaju normy wykonawcze oraz techniczne. Precyzyjna znajomość tego prawa jest absolutnym niezbędnikiem, by móc zdobyć uprawnienia budowlane. To właśnie dzięki niemu możemy pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. (program na uprawnienia w wersji android)

XIX wiek był czasem, w którym pojawiło się wiele regulaminów, ustaw, czy ordynacji budowlanych. Były one wydawane dla każdej wsi, każdego miasteczka i miasta oddzielnie. Aczkolwiek wraz z rozwojem przemysłu, nadszedł czas na ujednolicenie przepisów prawa budowlanego. Czas zaborów przyniósł bardzo duży rozwój tego prawa w Polsce. Gdyż to właśnie wtedy, w zaborze pruskim funkcjonowała policja budowlana. Jej zadaniem była kontrola powstających budynków, tak czy prace idą w zgodzie z każdym precyzyjnym rozporządzeniem.(program do uprawnień na komputer)

Polskie prawo budowlane

Jednak to zabór austriacki przyniósł pierwsze akta prawne. A dokładnie przepisy stawy kanałowej z 1914r. oraz przepisy ustawy budowlanej z 1883r. Zarówno jedne i drugie wydane dla Krakowa. A później po odzyskaniu niepodległości, zaczęły się czynności mające na celu ujednolicenie prawa budowlanego, a co za tym idzie połączenie każedj regulacji zaborczej. Tak więc powstał dokument „Prawo Budowlane i o zabudowaniu osiedli”. Dateje się go na 16 lutego 1928 r. jako rozporządzeni prezydenta Rzeczpospolitej. (uprawnienia architektoniczne)

Skomplikowany proces ujednolicenia przepisów

Proces ujednolicenia przepisów nie był jednak niczym łatwym do osiągnięcia. Wymagał mnóstwo czynności takich jak ograniczenie samowoli budowlanej, sprecyzowanie przebiegu procesu budowlanego, a także sposób pełnienia kontroli nad procesem budowlanym. I wiele innych. (uprawnienia architektoniczne- egzamin)

Udało się stworzyć tak stabilną ustawę, że nie było potrzeby wprowadzania żadnych zmian do 1961 r. To wtedy została wprowadzona nowa ustawa Prawo Budowlane. Następna powstała w 1974 r. obowiązywała aż przez 20 lat. Jednak zauważono w niej wiele niedociągnięć , których skutkami były wadliwe rozwiązania architektoniczne i budowlane. Dlatego też nowa ustawa weszła w życie 1994 roku i ważna jest do dnia dzisiejszego.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com