fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Polimerowe kompozyty na mostowe obiekty

Lata doświadczeń oraz badań pokazują, że kompozytowe mosty są bezpiecznymi oraz trwałymi konstrukcjami. W XXI wieku, a dokładniej w pierwszym dziesięcioleciu upowszechniło się mostowe budownictwo z zastosowaniem kompozytów polimerowych. Na terenie Polski dopiero od 2015 roku zaczęto tworzyć obiekty mostowe z wykorzystaniem kompozytów. Warto zapoznać się z ich techniczną charakterystyką oraz kierunkami rozwoju tworzenia mostów w Polsce z kompozytów FRP. (uprawnienia budowlane cennik) 

Polimerowe kompozyty na mostowe obiekty
Polimerowe kompozyty na mostowe obiekty

Kompozyty polimerowe

Polimerowe włókniste kompozyty FRP są to materiały, jakie powstają z połączenia syntetycznych włókien i polimerów. Cechują się dobrymi fizycznymi oraz mechanicznymi właściwościami, niż stosowane powszechnie w branży mostowego budownictwa konstrukcyjne materiały, do jakich zalicza się beton, stal bądź drewno. Z punktu widzenia konstrukcyjnego największymi zaletami kompozytów FRP jest ich wysoki stopień wytrzymałości, duża sztywność dobra trwałość i mała konstrukcyjna masa, która wiąże się z szybkością i łatwością budowania takiego mostowego obiektu. (uprawnienia budowlane program) 

Pierwszy drogowy most w Polsce

W 1999 roku w czerwcu na obszarze grupowej oczyszczalni ścieków, jaka znajduje się w Łodzi oddano do użytkowania pierwszy powstały w Polsce mostowy obiekt, jaki wykonano z zastosowaniem kompozytów FRP.  (uprawnienia budowlane segregator)   Usytuowano go na kanale wylotowym do rzeki Ner z oczyszczoną wodą. Z kładki pobiera się do badań próbki wody. Taka kładka to jednoprzęsłowa kratownicowa konstrukcja posiadająca dolną jezdnię. Jej teoretyczna rozpiętość wynosi 20 metrów, a szerokość 1 metr. Kratownicowe rodzaje dźwigar o typie N posiadają wysokość wynoszącą 1338 mm, a poprzeczny rozstaw w słupkowych osiach wynosi 120 mm. Wykonano je z pultruzyjnych kształtowników pochodzących z firmy znajdującej się w Danii Fiberline. Wykonane z kompozytu szklanego włókna kształtowniki na bazie epoksydowej żywicy GFRP łączy się w węzłach poprzez węzłowe blachy z nierdzewnej stali oraz za pomocą śrub o klasie M12-8.8.

Właściwości kompozytów FRP

Kompozytowe właściwości FRP od wielu lat wykorzystuje się z powodzeniem w przemyśle samochodowym, lotniczym oraz stoczniowym. (uprawnienia budowlane 2023)  W pierwszym dziesięcioleciu dwudziestego pierwszego wieku upowszechniły się kompozyty FRP w branży budowlanej, w tym także w przypadku budowania mostowych obiektów. Poprzez użycie wytrzymałych, odpornych na zjawiska korozyjne i lekkich elementów powstałych z kompozytów FRP obecnie można zwiększać nimi trwałość, nośność oraz niezawodność mostowych obiektów. W Polsce mostowy obiekt w 1999 roku wybudowano na terenie Łodzi na obszarze zamkniętym, gdzie znajdowała się oczyszczalnia ścieków. Po tej inwestycji nastąpiły lata przestoju, i dopiero w 2015 roku rozpoczęto budowę kolejnych mostowych obiektów z zastosowaniem kompozytów FRP. Były one sprowadzane zarówno w całości z Holandii, jak i wytworzone przez producentów kompozytowych elementów w Polsce oraz przez polskich inżynierów. Rozwój zastosowania kompozytów FRP jest obecnie widocznym zjawiskiem w budownictwie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com