fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Połączenia rynien z rurą spustową

Chcąc połączyć rynnę stojącą i wiszącą ze spustową rurą, należy użyć do tego celu krótkich kawałków rur, nazywanych wpustami. Gdy rura spustowa idzie przez gzyms to należy zastosować dwa wpusty. Na dnie rynny przylutowuje się górny, i ten swobodnie wchodzi w wpust dolny. Dolny wpust lutuje się do gzymsowej blachy i wchodzi swobodnie do spustowej rury. W przypadku, gdy rura spustowa nie idzie przez gzyms, stosuje się tylko jeden wpust (egzamin na uprawnienia budowlane). Woda ścieka przez koryto do kosza, gdy mamy do czynienia z rynną leżącą. Kosz stanowi tak zwane zakończenie górne spustowej rury.

Połączenia rynien z rurą spustową
Połączenia rynien z rurą spustową

Wykonanie rur spustowych z ocynkowanej stalowej blachy

Ogniwa rury spustowej są formowane z arkuszy ocynkowanej stalowej blachy, za pomocą wykrawania. Mają grubość pomiędzy 0,5-0,6 mm. Pionowy szew wykonuje się na pojedynczy leżący rąbek od zewnętrznej strony rury. Każdy z odcinków górnych wsuwa się na dolne, na 4 cm. Podobna sytuacja jest w przypadku zastosowania rur z cynkowej blachy, ale taki styk zawsze lutuje się (testy 2021 uprawnienia). Oparcie na uchwytach ogniw powinno być takie samo, jak w przypadku rur z cynkowej blachy. Zarówno rury spustowe, jaki rynny wykonuje się z foli PCW. Jest to folia z twardego rodzaju polichlorku winylu. Ich średnica wynosi w granicach 6-f-120 mm, długość 2,0 m, a ciężar wynosi 0,345-0,552 kG/m.

Łączenie rur spustowych – na czym polega?

Łączenie odcinków rur polega na wpuszczaniu ich końców do uformowanych kielichów, na głębokość, która wynosi około 60 mm. Między obrzeżem dolnym kielicha a zakończeniem rury musi być odstęp na około 10 mm. Ma to związek z rozszerzalnością materiału PCW. Złącza nie powinny być klejone ani spawane, a uchwyty należy umieszczać w odstępie około 2,0 m (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Co należy umieścić w płycie konstrukcyjnej przy żelbetowych rynnach?

W płycie konstrukcyjnej przy rynnie żelbetowej należy zastosować blaszany wpust z pierścieniowym szerokim talerzem. Cementową wyprawę, która jest zbrojona siatką, trzeba wprowadzić do samego leja w spuście, a następnie umieścić w niej pręt pierścieniowy, który ma średnicę 4-7-6 mm. Pręt pełni funkcję zabezpieczającą przed pękaniem. Jeżeli woda wyprowadzana jest przez rurę spustową w wolną przestrzeń, rura musi kończyć się tzw. odpływowym kolanem. Takie kolano powinno znajdować się około 30 cm. ponad terenem. W miejscach, gdzie mamy kanalizację, rura spustowa wyprowadzana jest do kołnierza pionowej kanalizacyjnej rury asfaltowej, żeliwnej. Takie miejsce należy nakryć blaszanym przylutowanym kołnierzem (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com