fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Pokrycia dachów dla dachów stromych i płaskich

Zaczynając od terminologii pojęcie pokrycia dachowego oznacza zewnętrzną warstwę połaci dachowej, która stanowi barierę chroniącą budynek przed wpływem czynników atmosferycznych (deszczu, wilgoci, wiatru, słońca, śniegu lub najzwyczajniej hałasu). Rodzaj pokrycia dachowego w znacznej mierze jest zależny od konstrukcji więźby dachowej (różnym stopniu nachylenia).

Pokrycia dachów stromych muszą tworzyć szczelną, dobrze akustyczną i termicznie izolującą konstrukcję. W kwestii krycia wstępnego można użyć na przykład folii wstępnego krycia lub papy na pełnym deskowaniu. Ten drugi wybór (papa) stosować można, gdyż zapewni ona  odcięcie izolacji termicznej od wody opadowej. Trzeba pamiętać zatem o szczelinie wentylacyjnej. Można też użyć membrany dachowej jako innego przykładu krycia wstępnego.

pokrycie dachu

pokrycie dachu

 

Dachy strome

Na dachach stromych można umieszczać rozmaite elementy zależnie od wizji, potrzeb i kosztów jakie można ponieść. Przykładowo używa się dachówki (ceramiczne- te droższe lub betonowe- tańsze), blachodachówki, blachy faliste, strzechę lub nawet gonty bitumiczne. Każdy z tych materiałów ma inne zalety i wady, ale również może być stosowany przy różnych nachyleniach dachu. Nie użyjemy dachówek przy małym nachyleniu gdyż nie będą one pełniły swojej funkcji poprawnie.

Zdecydowanie najlepiej w tym zestawieniu prezentują  się dachówki. Sprawnie odprowadzają one wodę deszczową, są mrozoodporne, dobrze izolują termicznie i akustycznie, są trwałe i istnieje ogromny wybór kolorów, kształtów i sposobów montowania.

Dachy płaskie

W przypadku pokrycia dachów płaskich możemy spotykać się z nazwą stropodachów. Stosuje się te nazwy wymiennie. Są to przegrody o max. Stopniu nachylenia do 10%. Są one narażone na zastoiny wody i śniegu, a co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia konstrukcji. Dlatego bardzo istotny jest dobór materiałów które będą idealnie dopasowane.   W zależności od typu spadodachu użyjemy różnych materiałów z innymi właściwościami.   Najczęściej jednak będzie to papa termozgrzewalna lub blacha płaska lub dach zielony lub gdy dach posiada okapy można również zastosować blachodachówki. W tym typie dachu najistotniejsza jest odporność na wilgoć oraz izolacja termiczna gdyż to druga zapobiegnie powstawaniu mostków termicznych.

Konieczne jest istotny odpowiedni dobór materiału do każdego rodzaju dachu. Dlatego dobrze skonsultować to ze specjalistą. Osoby które doskonale znają się na dachach to te, które posiadają uprawnienia budowlane.

Odpowiednio zdany egzamin na uprawnienia zagwarantują Ci materiały dostępne ne naszej stronie: www.uprawnienia-budowlane.com

 

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0