fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podłogowe ogrzewanie w budynkach

Ogrzewanie podłogowe sprawia, że zużycie ciepła w budynku jest niższe a temperatura rozkłada się równomiernie. Patrząc na wymagania, które wiążą się z racjonalnym zużyciem energii oraz z zapewnieniem komfortowych warunków dla użytkowników budynku najbardziej korzystnym rozwiązaniem i coraz częściej stosowanym jest system płaszczyznowego ogrzewania, do którego to zalicza się ogrzewanie podłogowe. Wykorzystywanie podłogowego ogrzewania w budynku obniża poziom zużycia ciepła na eksploatacyjne potrzeby, co przekłada się  na mniejszą emisyjność do środowiska produktów związanych ze spalaniem paliw. (uprawnienia budowlane 2022)  

Podłogowe ogrzewanie w budynkach
Podłogowe ogrzewanie w budynkach

Stosowanie węgla

Węgiel wykorzystany do produkcji ciepła to paliwo, które posiada bardzo wysoki poziom uciążliwości w związku z jego spalaniem. Ciepło dostarczane jest na duże powierzchnie a nie w punktowo, jak ma to miejsce w przypadku stosowania tradycyjnego grzejnikowego ogrzewania.  W taki sposób obniża się temperatura czynnika, jakie dostarcza ciepło w budynku, co może się odbywać poprzez urządzenia, które działają w niskotemperaturowych systemach. Wykorzystują one z gruntu odnawialną energię, ze słonecznego promieniowania bądź też w inny sposób. Podłogowe ogrzewanie porównując do tradycyjnych stosowanych grzejników cechuje się tym, że rozkład temperatury jest w tym przypadku bardziej równomierny na przestrzeni, jaka jest ogrzewana. W związku z tym temperatura w takim pomieszczeniu może być niższa nawet o 2 do 3 K, niż w przypadku stosowania konwencjonalnego ogrzewania.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Zalety podłogowego systemu

Największą zaletą systemu ogrzewania podłogowego jest to, że ciepło rozkłada się na powierzchni w równomierny sposób. Daje to duże poczucie komfortu dla użytkowników budynku. Kolejną z zalet jest to, że wkomponowuje się on w podłogową konstrukcję, i nie ma tu potrzeby na zapewnienie miejsca dla dodatkowych sprzętów. Jest to czasami zaleta, którą niektórzy uznają za wadę, ponieważ niekiedy stwarza ona ograniczenia odnośnie funkcjonalnego rozwiązania w pomieszczeniach. Przed wykonaniem projektu takiej instalacji warto ustalić rozkład mebli oraz innych urządzeń bądź sprzętów w pomieszczeniu, aby nie osłaniały one grzewczej powierzchni. Zaleca się w tym wypadku meble na nóżkach, co pozwoli zapewnić minimalny poziom cyrkulacji powietrza na powierzchni, jaka jest ogrzewana.  (uprawnienia budowlane program) 

Komfort dla użytkowników budynku

Stosując ogrzewanie podłogowe warto pamiętać, ż temperatura znajdująca się na poziomie stóp człowieka jest na wyższa, niż na poziomie, gdzie znajduje się głowa. (uprawnienia budowlane kontakt)   Takie różnice w temperaturze są korzystne pod względem fizjologicznym dla człowieka. Inaczej niż przy powietrznym ogrzewaniu, które także coraz częściej się wykorzystuje w płaszczyznowym ogrzewaniu, unika się tu efektu związanego z przeciągiem w związku z tym, że ciepło przekazuje się do otoczenia w związku z zachodzącym zjawiskiem cieplnego promieniowania. Konwencjonalny powietrzny ruch w tym grzewczym systemie powoduje zmniejszenie się zjawiska unoszenia kurzu, co bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie użytkowników z alergiami bądź innymi schorzeniami oddechowych dróg. (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com