fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Posadzki bezspoinowe

Posadzki bezspoinowe z mas szpachlowych są bardziej pracochłonne w wykonaniu niż posadzki z płytek i rulonów (nauka do uprawnień budowlanych). Jednak jest to o wiele tańsze rozwiązanie. Pod masy szpachlowe można wykonać podkład z jastrychu cementowego. Posadzka jest złożona z trzech warstw masy. Kiedy podłoże będzie już oczyszczone, należy ułożyć pierwszą warstwę wyrównującą. Druga warstwa powinna być ułożone w momencie, kiedy pierwsza będzie sucha i przeszlifowana (czyli po ok. 24 godzinach). Ostatnią, trzecią warstwę układa się w 3-4 powłokach. Jest to warstwa barwna. Należy zostawić ją na 14 dni aż do momentu, kiedy będzie w pełni stwardniała. Zanim odda się podłogę do użytku, należy ją zaimpregnować wysokogatunkową pastą woskową.

Podłogi drewniane

Podłogi drewniane

Najpopularniejszymi podłogami i posadzkami drewnianymi są:

– podłogi z desek,

– posadzki z deszczułek drewnianych i taflowe,

– parkiet mozaikowy,

– bruki z kostek drewnianych.

Podłogi z desek najczęściej stosuje się w:

– budynkach wiejskich,

– budynkach barakowych,

– spichrzach,

– budynkach gospodarczych.

Odpowiednim materiałem na podłogę są impregnowane deski z drzew liściastych. Mają one ok. 19-32 mm grubości i do 14 cm szerokości. W sytuacji, kiedy podłoga jest jednowarstwowa, to strugane deski przybija się do legarów. Deski łączy się ze sobą na:

– pióro i wpust,

– zakład,

– styk.

Przy ścianach można przybić drewniane cokoliki i listwy przyścienne. Dobrym wyjściem jest też przybicie samych listew (testy 2021 uprawnienia). Ślepą podłogę (podkład), która znajduje się pod drugą warstwą desek/klepek wykonuje się z desek, które nie są strugane.

Posadzki z deszczułek

Posadzki z deszczułek wykorzystywano w budynkach o średnim i dobrym wykończeniu. Aktualnie zastosowanie znajdują one w budynkach, które charakteryzują się wysokim standardem wykończenia. Klepki układa się na:

– podkładzie ze ślepej podłogi,

– podkładzie z jastrychu cementowego lub gipsu.

Posadzkę na ślepej podłodze układa się na warstwie grubego papieru, tektury bądź płyt pilśniowych. Układając deszczułki w jodełkę, należy rozpocząć prace od środka pokoju. Deszczułki należy przybić jednym gwoździem (ukośnie) we wpust. Kolejnym krokiem jest dobijanie deszczułek młotkiem. Ma to pomóc wejść piórom we wpusty.

Parkiety mozaikowe

Parkiety mozaikowe układa się zamiast deszczułek. Głównym powodem są oszczędności drewna. Wykonuje się je z deszczułek, które mają:

– szerokość: 22-24 mm,

– długość: 110-120 mm,

– grubość: 8-9 mm.

Deszczułki te przykleja się do grubego papieru (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Do podkładu, który jest wyrównany, należy przykleić i obciążyć deszczułki. Kiedy zostanie ułożony rząd płyt, należy zwilżyć papier i oddzielić go od posadzki. Po tym należy zacząć układać następny rząd.

Posadzki z drewnianych kostek układa się w:

– narzędziowniach,

– warsztatach,

– wytwórniach konstrukcji stalowych,

– innych miejsach.

Posadzki te wykonuje się z kostek prostopadłościennych impregnowanych. Na podkładzie z betonu stosuje się przekładkę z piasku pod posadzkę (2-3 cm grubości). Kostki należy układać włóknami prostopadle do podłoża. Należy również zastosować wiązanie spoin. Spoiny te zalewa się gorącą masą asfaltową. Kostki drewniane można również układać na warstwie z zaprawy asfaltowej.

Posadzka na płytach

Płyty, które przekrywają kanały mają za zadanie przenieść obciążenia, które występują np. w hali fabrycznej. Posadzkę na płytach układa się w ten sam sposób, co posadzkę na podkładzie w hali. Nad włazami należy ułożyć zdejmowane, kwadratowe lub prostokątne pokrywy. Wykonuje się je ze stalowych kątowników i wypełnia się je stalową blachą. Na pokrywach najczęściej wykonuje się posadzkę, którą robi się z tego samego materiału jak posadzka hali. Najczęściej są to gotowe pokrywy żeliwne lub stalowe, które produkuje przemysł (pytania na egzamin ustny do uprawnień).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com