fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Warunki podjęcia pracy

Murarz do zawodu przygotowuje się w zawodowej szkole zwanej potocznie budowlanką. Takie instytucje naukowe znajdują się niemal w całej Polsce. Do szkoły takiej mogą aplikować tylko osoby, które ukończyły szkołę podstawową lub gimnazjum. Aplikować do takiej szkoły można składając podanie i świadectwo ukończenia gimnazjum lub szkoły podstawowej. Dodatkowo należy też złożyć zaświadczenie lekarskie o brak przeciwwskazań do podjęcia nauki. Zawód murarza przeznaczony jest głównie dla mężczyzn. W szkole zawodowej uczą się oni zarysu budownictwa. Są to podstawowe informacje na temat wznoszenia konstrukcji budowlanych. Ponadto nabywają tu wiedzy z zakresu technologii, czyli wiedza na temat materiałów budowlanych i metod pracy tynkarskich i murarskich. Murarz w szkole zawodowej uczy się też rysunku technicznego. Zarówno jego wykonywania jak i czytania przygotowanych projektów. W szkole zawodowej murarz nabywa głównie wiedzę teoretyczna. Praktykę nabywa w przedsiębiorstwie budowlanym w którym odbywa praktykę.

Plusami murarza, poza wyuczonym zawodem, jest posiadanie prawa jazdy oraz znajomość języków obcych. To może ułatwić mu lepiej płatną pracę, nawet poza granicą.

Awans

Po trzech latach pracy murarz może podejść do egzaminu czeladzkiego, a później mistrzowskiego. Daje to możliwość awansu w miejscu pracy.To właśnie dokument potwierdzający posiadanie takich tytułów staje się głównym potwierdzeniem posiadania fachu w ręku. Daje też możłiwość zajmowania lepszych stanowisk. Egzamin mistrzowski weryfikuje umiejętności murarza. Daje możliwość zajmowania wysokich, kierowniczych stanowisk.

Mistrz może nawet podejść do egzaminu na uprawnienia budowlane.   Daje mu to możłiwość wykonywania samodzielnej funkcji na budowie. Dodatkowo murarz może też przechodzić szkolenia dodatkowe. Są one organizowane przez zakłady szkolenia zawodowego. Szkolenia trwają z reguły około 180-250 godzin. W ich zakres wchodzą przedmioty teoretyczne i praktyczne. Kurs kończy się egzaminem sprawdzającym nabyte umiejętności. Na zakończenie kursu jego uczestnik otrzymuje świadectwo potwierdzające przejście szkolenia.

Zawód murarza daje więc możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji. To zaś wiąże się z podniesieniem pensji. Najlepsi murarze mają całkiem niezłe zarobki. Należy jednak wykazać się posiadaniem dobrej wytrzymałości fizycznej. Zawód ten wiąże się bowiem z ciężką pracą i poddanie się różnym warunkom atmosferycznym.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com