Termoizolacyjny szalunek
Termoizolacyjny szalunek układa się jak puzzle, jak zamek do zamka, w ten sposób tworząc szczelną wannę dla żelbetowej płyty fundamentowej. Elementy szalunku są wykonane z periporu. (uprawnienia budowlane kontakt) Jest to odmiana EPS, jednak o zmniejszonej nasiąkliwości. Wewnątrz szalunku w standardowy sposób układa się niezbędne zbrojenie płyty i całość wypełnia się betonem. Prace trwają zaledwie kilka dni. Zanim zamówi się system, najpierw należy skontaktować się z producentem (Izodom 2000 Polska), żeby konstruktorzy mogli ponownie zaprojektować zbrojenie i parametry betonu niezbędne na fundament. Producent oferuje kompletne systemy do budowy całego domu, ale można także kupić sam system fundamentowy. Zamówienia można dokonać razem z usługą transportu i montażu albo po prostu wykonać wszystko samodzielnie. (uprawnienia budowlane 2022)
Elementy szalunku
System składa się z kilku poszczególnych elementów. Podstawowa płyta fundamentowa, tak zwany element denny, ma wymiary 90 x 190 cm oraz grubość 25 cm. Krawędzie są wyprofilowane w zamki hakowe, co z kolei umożliwia stabilne połączenie elementów. Przy założeniu, że współczynnik przewodzenia ciepła λ jest nie wyższy niż 0,035 W/(m.K), dno płyty zapewnia bardzo dobrą izolacyjność, szacowaną na poziomie 0,14 W/(m2.K). Jeśli potrzebna jest grubsza izolacja, można skorzystać z płyt pomocniczych o grubości 6, 8 lub 10 cm, osiągając izolacyjność na poziomie mniejszym niż 0,10 W/(m2.K). Na obrzeżach dna – także na zamki hakowe – umieszcza się krawężniki. Mają one długość 200 cm, szerokość 50 cm i wysokość 55 cm. W narożach krawężniki łączy się natomiast narożnikami – zewnętrznym (kąt wypukły) lub wewnętrznym (kąt wklęsły). (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Montaż krok po kroku
Prace rozpoczyna się tradycyjnie, czyli od zdjęcia humusu i wierzchniej warstwy gruntu do głębokości 50 cm. To minimalna i jedyna dopuszczalna w Polsce głębokość posadowienia. Na odsłoniętym podłożu rozkłada się wszystkie instalacje – rury wod-kan, rozprowadzenie rekuperacji. Następnie wykonuje się 15-centymetrową warstwę chudego betonu lub zamiast niego – warstwę filtracyjną o grubości 15-20 cm z gruboziarnistego żwiru lub tłucznia. Na wierzchu powinna się znaleźć zasypka piaskowa o grubości 3-4 cm, również wyrównana i zagęszczona. Na tak przygotowanym podłożu, następnie rozkłada się izolację przeciwwilgociową z dwóch warstw folii o grubości 0,3 mm. Folię wykłada się wzdłuż brzegów warstwy wyrównawczej aż na całe ścianki wykopu. Elementy denne łączy się ze sobą i z krawężnikami na tzw. zamki hakowe. W przygotowanym szalunku rozkłada się siatki zbrojeniowe i ewentualnie pręty w miejscach, które wymagają wzmocnienia – zgodnie z dokumentacją projektową. Niektóre płyty całkowicie nie wymagają zbrojenia prętowego, wystarczają fibrowłókna stalowe lub tworzywowe. Po zabetonowaniu betonem oraz jego związaniu wymienia się jeszcze tylko stalowe rury usztywniające na kształtki z tworzywa. (uprawnienia budowlane program)