fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Termoizolacyjny szalunek

Z perspektywy tego, by wanna na budowie była jak najbardziej szczelna dla żelbetowej płyty, niemal konieczny jest termoizolacyjny szalunek. Charakteryzuje się on tym, że powinien być w odpowiednio sposób ułożony. Jego ułożenie często przypomina ułożenie puzzli, ponieważ niezbędne jest to, by każdy element do siebie pasował. Każdy z nich wykonany jest z periporu. (uprawnienia budowlane kontakt) Peripor to odmiana EPS i głównie charakteryzuje się tym, że ma mniejszą nasiąkliwość. We wnętrzu szalunku układa się zbrojenie płyty i wszystko wypełnia się betonem. Nie jest to szczególnie pracochłonne zadanie, ponieważ doświadczonej ekipie budowlanej powinno zając to co najwyżej kilka dni. Co jest szczególnie ważne, przed zamówieniem całego systemu należy skontaktować się z producentem. Jest to ważne, zwłaszcza w celu przygotowania i zaprojektowania przez konstruktorów zbrojenia i określeniu przez nich parametrów betonu. Oczywiście szalunek możemy wykonać samodzielnie, jednak to już zadanie znacznie bardziej pracochłonne. (uprawnienia budowlane 2022)

Płyta w ciepłej wannie
Płyta w ciepłej wannie

Elementy szalunku

Wśród elementów szalunku wymienić należy:

  • płyta fundamentowa o wymiarach 90 x 190 i grubości 25 cm. Płyta fundamentowa ma krawędzie, które są w specjalny sposób wyprofilowane w hakowe zamki. Dzięki temu można stabilnie łączyć elementy. Wszystko przy założeniu, że współczynnik przewodzenia ciepła λ jest nie wyższy niż 0,035 W/(m.K),
  • na obrzeżach dna umieszcza się krawężniki. Mają one długość 200 cm, szerokość 50 cm i wysokość 55 cm. W narożach krawężniki łączy się natomiast narożnikami – zewnętrznym (kąt wypukły) lub wewnętrznym (kąt wklęsły). (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Montaż krok po kroku

Jak wygląda prawidłowy montaż? Przede wszystkim na początku należy zdjąć humus i wierzchnią warstwę gruntu. Należy zrobić to do głębokości 50 cm. Jest to posadowienie uregulowane w Polsce przez przepisy prawa. Następnie, kiedy już podłoże jest całkowicie odsłonięte umieszcza się instalacje. Są nimi: rury wodno – kanalizacyjne i rekuperacja. W następnej kolejności wykonuje się warstwę chudego betonu lub warstwę filtracyjną, o odpowiedniej grubości, która nie powinna przekraczać 20 cm. Na samym wierzchu należy wykonać zasypkę piaskową, odpowiednio zagęszczoną i wyrównaną. Następnie możliwe jest rozłożenie izolacji przeciwwilgociowej. W tym celu używa się cienkiej folii i rozkłada się jej dwie warstwy. Powinna dotykać ona brzegów warstwy. Wszystkie elementy łączy się ze sobą za pomocą wcześniej wspomnianych już zamkach hakowych. Jak więc widać, jest to proces nie tyle skomplikowany o ile wymagający bardzo dużej dokładności i znajomości podstawowej kolejności wykonywanych warstw. Pominięcie choćby jednej stwarza duże ryzyko niebezpieczeństwa. Podobnie jak nieodpowiednie wykonanie całości – ma szczególny wpływ na konstrukcję całego budynku i szczelność fundamentów. (uprawnienia budowlane program)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com