fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pilastr i gzyms – zastosowanie ich w nowoczesnym budownictwie

W budowlanej technologii są również pewne elementy, które obecnie traktuje się jako podkreślenia o artystycznym charakterze (uprawnienia budowlane). Pozwala to na nadanie danemu budynkowi zupełnie innego charakteru i wyglądu. Chodzi tu o architektoniczne elementy mające na celu poprawić zewnętrzny wygląd budynku. W dzisiejszych czasach dużo osób chce wyróżnić swój dom na tle innych i nie ma w tym nic dziwnego. Dom nabiera wtedy zupełnie nowego i innego kształtu. Warto zastanowić się nad klasycznymi rozwiązaniami architektonicznymi, stosowanymi w dawnych czasach.

Pilaster
Pilaster

Co to są pilastry i gzymsy?

Pilastr to kolumna dodatkowa, składająca się zawsze z tych samych trzech elementów, czyli z bazy, trzonu oraz głowicy. Pilastry głównie pojawiały się w antycznych budynkach. W związku z tym zastosowanie ich obecnie stanowi powrót do dawnych typów rozwiązań. Pod względem estetycznym są one wyjątkowe i zapewne niejedna osoba będzie pod wrażeniem takiego budynku. Inną formą, jaką możemy zastosować przy dekoracji domu jest gzyms. Tego typu rozwiązanie jest dużo bardziej dynamiczne i swoim charakterem zbliża się do architektonicznych barokowych rozwiązań. Są one znane nie tylko ze stylu, ale również z elegancji. W nowoczesnych stylach pilastry to konkretne elementy pionowego podziału ściany (program na uprawnienia budowlane).

Pomysłowe elewacje wyróżniające budynek

Jeżeli mamy dobry pomysł, to możemy stworzyć naprawdę wyjątkowe elewacje. Wyróżni nas ona od innych klasycznych typów budynku, które znajdują się w bliskim otoczeniu. Architektoniczne dodatkowe elementy są to szczególne znaki, które są bardzo mile widziane. To ważne, gdy przykładamy bardzo dużą wagę do estetycznego wyglądu naszego budynku. Elementy, które umieszcza się bezpośrednio przy ścianie to pilastry. Dzisiaj pilastr może stanowić wtopiony filar, nieco wystający ze ścian. W praktyce takie rozwiązanie jest rzadko stosowane (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Wyróżnienie się na tle innych budynków w okolicy

Jeżeli przyjrzymy się jakości, którą możemy uzyskać w takich typach rozwiązań, możemy zauważyć, że wybór tych elementów pozwoli nam na wyróżnienie się od innych budynków w okolicy. Obecnie w nowoczesnym budownictwie stosuje się elementy, które pochodzą z dawniej stosowanej architektury. Całość nabiera wtedy nowego znaczenia (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Podczas budowy domu warto wypróbować takie klasyczne elementy w formie bardzo ciekawej dekoracji budynku. Wyjątkowy wygląd domu w połączeniu z elementami nowoczesnymi z pewnością przykuje uwagę nie jednej osoby.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com