fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Niezbędne narzędzie w domu

Przy wykorzystaniu drewna opałowego do ogrzewania naszego domu, czy użytkowaniu zadrzewionej działki, z pewnością przydatna będzie pilarka łańcuchowa, umożliwiająca nie tylko cięcie oraz ścinanie drzew i gałęzi, ale także niektóre prace ciesielskie. Sprawdź razem z nami. (uprawnienia budowlane kontakt)

Pilarki łańcuchowe

Odpowiedni rodzaj

Jeżeli zamierzamy używać pilarki w pobliżu domu, najczęściej wybieramy urządzenie elektryczne, nie spalinowe, ponieważ jest ono natychmiast gotowe do działania i można je stosować również np. w garażu (wersje spalinowe są przeznaczone wyłącznie do pracy na zewnątrz). Oprócz rodzaju napędu, powinniśmy brać pod uwagę także wygodę obsługi (wyważenie, sposób regulacji naciągu łańcucha). Przy dorywczym amatorskim wykorzystywaniu, mniej istotna jest z kolei długość prowadnicy – wystarczy 30-35 cm – krótszą piłą operuje się bowiem wygodniej oraz bezpieczniej. Odpowiedni będzie model o mocy 1600-2000 W z wygodnym systemem regulacji naciągu łańcucha, a także skutecznym mechanizmem jego zatrzymywania (oprócz tzw. hamulca bezpieczeństwa). Pozwala on na niemal natychmiastowe unieruchomienie piły, przy tym chroni przed przypadkowym zranieniem przez łańcuch, przesuwający się jeszcze chwilę siłą bezwładności napędu.(uprawnienia budowlane 2022)

Źródło napędu

Źródło napędu pilarek łańcuchowych stanowią jednocylindrowe oraz chłodzone powietrzem dwusuwowe silniki spalinowe z zapłonem iskrowym. Ponieważ są to silniki wysokoobrotowe, możliwy jest napęd piły łańcuchowej z wału korbowego bez żadnego pośrednictwa przekładni. Napęd na piłę łańcuchową jest przekazywany przez odśrodkowe sprzęgło, które włącza się, zależnie od modelu pilarki, przy prędkości obrotowej silnika około 3000-4500 obr./min. (uprawnienia budowlane program)Cylinder jest ustawiony pionowo bądź pod pewnym kątem, w niektórych modelach pilarek stanowi całość z górną częścią skrzyni korbowej. Tłok z jednym albo dwoma pierścieniami uszczelniającymi jest połączony z wałem korbowym korbowodem ułożyskowanym w stopce i główce. Korbowód jest najczęściej powlekany miedzią w celu ułatwienia odprowadzania ciepła. Wał korbowy jest z kolei podparty w korpusie silnika na dwóch łożyskach. Na prawej końcówce wału jest osadzone sprzęgło odśrodkowe i kółko napędzające piłę łańcuchową, natomiast na lewej koło magnesowe, pełniące także funkcję koła zamachowego wraz z łopatkami wentylatora i elementami urządzenia rozruchowego. Osłony okrywające silnik są bardzo ważnym elementem systemu chłodzenia, kierując strumień powietrza na cylinder. Układ zasilania silnika pilarki składa się ze zbiornika paliwa, przewodu paliwowego z filtrem, gaźnika membranowego (bezpływakowego), dzięki któremu możliwa jest praca silnika we wszystkich położeniach, a także filtra powietrza. Zbiornik paliwa, w zależności od konstrukcji pilarki, może znajdować się w części uchwytowej (np. pilarki firmy Husqvarna i Stihl) bądź w budowie silnika (np. niektóre modele firmy Jonsered). Gaźnik jest również wyposażony w trzy śruby regulacyjne:

  • regulującą skład mieszanki na wolnych obrotach (L);(uprawnienia budowlane)
  • regulującą skład mieszanki na wysokich obrotach (H);
  • ustawiającą obroty biegu jałowego (T).

Zagrożenia

Praca pilarką wiąże się z różnego rodzaju zagrożeniami, do których należą:

  • drgania mechaniczne – powodujące tzw. „chorobę białych palców”, polegającą na zwężeniu naczyń krwionośnych;(segregator egzamin ustny uprawnienia)
  • hałas – duże ryzyko uszkodzenia słuchu;
  • urazy powodowane przez piłę łańcuchową – bardzo niebezpieczne jest odbicie pilarki (tzw. kickback), zdarzające się najczęściej podczas okrzesywania. Zachodzi ono wtedy, gdy górna część końcówki prowadnicy dotknie gałęzi. Pilarka zostaje wówczas poderwana w górę oraz odepchnięta w kierunku obsługującego ją człowieka;
  • emitowane spaliny – zatrucie produktami spalania.

Aby zmniejszyć oddziaływanie tego typu zagrożeń na organizm człowieka pilarki wyposażono w szereg urządzeń poprawiających bezpieczeństwo pracy. Układ amortyzacji pilarki służy do zmniejszenia poziomu drgań mechanicznych zwłaszcza na uchwytach podczas pracy. W zależności od budowy pilarki, można spotkać dwa różne systemy amortyzacji:

  • układ dwóch mas oddzielonych elementami tłumiącymi: jedną masę stanowi zwykle układ tnący oraz silnik, drugą natomiast uchwyty i zbiornik paliwa (rozwiązanie stosowane w pilarkach firm Husqvarna i Stihl);
  • tzw. „układ ramowy” – uchwyty tworzą ramę izolowaną od pozostałych elementów pilarki (rozwiązanie stosowane w niektórych rodzajach pilarek firmy Jonsered).
Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.