fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Niezbędne narzędzie w domu

Ogrzewanie domu wiąże się nieodłącznie z wykorzystaniem pilarki. Jest to urządzeniem, które pomoże nam także w przypadku silnie zadrzewionej działki. Najpopularniejszą z pilarek jest pilarka łańcuchowa. Umożliwia ona cięcie drzew, gałęzi, a nawet jest przydatna w pracach ciesielskich. Poznajmy ją bliżej. (uprawnienia budowlane kontakt)

Pilarki łańcuchowe

Odpowiedni rodzaj

Do stosowania w pobliżu domu polecamy pilarkę elektryczną. Pilarka elektryczna jak sama nazwa wskazuje opiera się na działaniu prądu, w związku z czym można ją używać w dowolnej chwili. Mamy do wyboru także pilarkę spalinową, która z kolei nie jest przeznaczona do pracy wewnątrz pomieszczenia, jakim jest np. garaż, w przeciwieństwie do pilarki elektrycznej. Pilarka w użytkowaniu powinna być przede wszystkim wygodna. Jest to ważne, ponieważ powinna być poręczna w wykonywanej przez nas pracy. Innym elementem, który wpływa na jakość pracy za pomocą pilarki jest siła napędu i jego rodzaj. Ważna jest również długość prowadnicy, której rozmiar najlepszy jest w granicach 30-35 cm, jeśli chodzi o wygodne użytkowanie jej w pracach przydomowych. Ochrona przed ewentualnym zranieniem to również zagadnienie, które jest ważne przy wyborze piły, ponieważ pilarka powinna mieć bardzo skuteczny mechanizm zatrzymywania i tzw. hamulec bezpieczeństwa.(uprawnienia budowlane 2022)

Źródło napędu

Wśród źródeł napędu pilarek możemy wyróżnić odpowiednio:

 • jednocylindrowe
 • chłodzone powietrzem dwusuwowe silniki spalinowe z zapłonem iskrowym
  Z uwagi na to, że jest to silnik wysokoobrotowy, napęd piły jest możliwy bezpośrednio z wału korbowego bez konieczności użycia przekładni. Napęd na piłę łańcuchową jest przekazywany przez odśrodkowe sprzęgło, które włącza się, zależnie od modelu pilarki, przy prędkości obrotowej silnika około 3000-4500 obr./min. (uprawnienia budowlane program) Sam cylinder ustawiony jest pionowo lub pod kątem. Tłok jest połączony z wałem korbowym korbowodem ułożyskowanym w stopce i główce. Dla ułatwienia odprowadzania odpowiedniej ilości ciepła, korbowód zazwyczaj produkowany jest z miedzy. Z czego zatem składa się układ zasilania samej pilarki? Wyróżnić możemy:
 • zbiornik paliwa
 • przewód paliwowy z filtrem
 • gaźnik membranowy
 • filtr powietrza. (uprawnienia budowlane)

Zagrożenia

Praca pilarką wiąże się z różnego rodzaju zagrożeniami, do których należą:

 • drgania mechaniczne – powodujące tzw. „chorobę białych palców”, polegającą na zwężeniu naczyń krwionośnych;(segregator egzamin ustny uprawnienia)
 • hałas
 • urazy powodowane przez piłę łańcuchową
 • emitowane spaliny – zatrucie produktami spalania.

Oczywiście wszystkie urządzenia zostały wyposażone w odpowiednie elementy, które znacznie poprawiają bezpieczeństwo pracy przy ich użytkowaniu. Np. w pilarce sam układ amortyzacji zamontowany jest w takim celu, by zmniejszyć do minimum poziom drgań mechanicznych. Mowa tu głównie o uchwytach, ponieważ ich drgania są niebezpieczne podczas pracy. Wyróżniamy jeszcze dodatkowo dwa systemy amortyzacji. Pierwszym z nich jest układ dwóch mas oddzielonych od siebie elementami tłumiącymi oraz układ ramowy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com