fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Piasek budowlany jest podstawowym materiałem, który wykorzystywany jest podczas budowy domu, najczęściej wykorzystuje się go do mieszanki betonowej, na fundamenty lub na strop, wykorzystywany jest do tworzenia zapraw i tynkowania. Wykorzystywany jest również do drenażu oraz fundamentów, na podsypkę pod budowę betonową podłóg.

Można powiedzieć że piasek jest bardzo ważnym kruszywem, który wykorzystywany jest w budownictwie. Zazwyczaj duże znaczenie ma wielkość ziaren, dlatego też wyróżnia się piasek płukany oraz pospółkę piaskową żwirową. piasek płukany charakteryzuje się dużą zawartością krzemionki, bardzo dobrze sprawdza się w zaprawach murarskich oraz w mieszankach betonowych. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Piasek składa się zazwyczaj z ziaren o wymiarach 4 mm.

Oprócz piasku wyróżnia się żwir, który stanowi okruchy skalne o średnicy ziarna od 4 do 63 mm.

Różne rodzaje piasku

Piasek budowlany jako kruszywo wyróżnia się rodzaj rzeczny i kopalny. Piasek rzeczny zazwyczaj wydobywa się go z rzek, jezior i wydm. Piasek rzeczny ma kształt owalny, natomiast piasek kopany ma nieco ostrzejsze, kanciaste krawędzie. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Różne rodzaje kruszywa

Piasek jako materiał budowlany uzyskuje się poprzez wyłamanie większych skał w kamieniołomach bazaltowych, czy granitowych oraz wapiennych, tak powstają np. kamień łamany, tłuczeń, grys. Produkty te zazwyczaj mają ostre krawędzie i kształt wielościanu, mogą mieć różną granulacje  w porównaniu z piaskiem, najczęściej wykorzystuje się je w ogrodach. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Wyróżniamy następujące rodzaje żwiru: żwir mający od 2 do 8 mm z dużą zawartością krzemionki, niską zawartością żelaza i siarki, służy zazwyczaj do produkcji galanterii betonowych, niedużych prefabrykatów betonowych, żwir 8 do 16 mm o podobnej zawartości krzemionki, wykorzystywany jest do tworzenia prefabrykatów betonowych o średniej wielkości oraz do grubych wylewek, żwir 16 do 32 mm daje duże zastosowanie w celach ogrodniczych, wykorzystywany jest zazwyczaj jako materiał na nawierzchnię. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com