fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Piasek budowlany jest podstawowym materiałem, który wykorzystywany jest podczas budowy domu, najczęściej wykorzystuje się go do mieszanki betonowej, na fundamenty lub na strop, wykorzystywany jest do tworzenia zapraw i tynkowania. Wykorzystywany jest również do drenażu oraz fundamentów, na podsypkę pod budowę betonową podłóg.

Można powiedzieć że piasek jest bardzo ważnym kruszywem, który wykorzystywany jest w budownictwie. Zazwyczaj duże znaczenie ma wielkość ziaren, dlatego też wyróżnia się piasek płukany oraz pospółkę piaskową żwirową. piasek płukany charakteryzuje się dużą zawartością krzemionki, bardzo dobrze sprawdza się w zaprawach murarskich oraz w mieszankach betonowych. (egzamin na uprawnienia architektoniczne)

Piasek składa się zazwyczaj z ziaren o wymiarach 4 mm.

Oprócz piasku wyróżnia się żwir, który stanowi okruchy skalne o średnicy ziarna od 4 do 63 mm.

Różne rodzaje piasku

Piasek budowlany jako kruszywo wyróżnia się rodzaj rzeczny i kopalny. Piasek rzeczny zazwyczaj wydobywa się go z rzek, jezior i wydm. Piasek rzeczny ma kształt owalny, natomiast piasek kopany ma nieco ostrzejsze, kanciaste krawędzie. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)

Różne rodzaje kruszywa

Piasek jako materiał budowlany uzyskuje się poprzez wyłamanie większych skał w kamieniołomach bazaltowych, czy granitowych oraz wapiennych, tak powstają np. kamień łamany, tłuczeń, grys. Produkty te zazwyczaj mają ostre krawędzie i kształt wielościanu, mogą mieć różną granulacje  w porównaniu z piaskiem, najczęściej wykorzystuje się je w ogrodach. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Wyróżniamy następujące rodzaje żwiru: żwir mający od 2 do 8 mm z dużą zawartością krzemionki, niską zawartością żelaza i siarki, służy zazwyczaj do produkcji galanterii betonowych, niedużych prefabrykatów betonowych, żwir 8 do 16 mm o podobnej zawartości krzemionki, wykorzystywany jest do tworzenia prefabrykatów betonowych o średniej wielkości oraz do grubych wylewek, żwir 16 do 32 mm daje duże zastosowanie w celach ogrodniczych, wykorzystywany jest zazwyczaj jako materiał na nawierzchnię. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0