fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pawilon o zerowym węglowym śladzie stworzony z tulipanowca

Dziewięciometrowy pawilon MultiPly wykonano w całości z tulipanowca amerykańskiego. Instalacja ta powstała w związku ze współpracą z architektoniczną pracownią brytyjską o nazwie Waugh Thistleton Architects, firmą ARUP oraz ze Stowarzyszeniem Handlowym Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego. Jest to bardzo wyjątkowy rodzaj dzieła. Pawilon MultiPly zbudowany jest z elementów, jakie przypominają labirynt. Elementy te wzajemnie nakładają się na siebie oraz przenikają. W ten sposób zachęcają odwiedzających do tego, aby w inny i nowy sposób spojrzeć na metody projektowania oraz budowania domów, jak i miast. Konstrukcję stworzono z paneli z warstwowo klejonego drewna. Wyprodukowano je po raz pierwszy na terenie Wielkiej Brytanii. (uprawnienia budowlane cennik) 

Pawilon o zerowym węglowym śladzie stworzony z tulipanowca
Pawilon o zerowym węglowym śladzie stworzony z tulipanowca

Tulipanowiec amerykański

Tulipanowiec sprowadza się ze Stanów Zjednoczonych, a dokładniej ze wschodnich stron. W tych miejscach liściaste lasy co jedną minutę powiększają swą powierzchnię o rozmiar, jaki ma boisko piłkarskie. Ich obszar z pewnością przekracza 110 mln ha. Jest to tak duży obszar, jak powierzchnia Francji i Hiszpanii razem. Materiał ten jest w wysokim stopniu odnawialny oraz przyjazny dla środowiska. To jeden z najbardziej obfitych gatunków liściastego amerykańskiego drewna. W USA stanowi on 7,7% drzewostanu z liściastych gatunków. Uwzględniając wyręb, przyrost tulipanowca w skali roku wynosi na poziomie 19 mln m3. Na tej podstawie można stwierdzić, że przyrost codzienny tego gatunku drzewa jest równy powierzchni, jaką zajmuje aż 19 olimpijskich basenów. (uprawnienia budowlane program) 

Brak mieszkań na rynku

Wzrastająca liczba ludności w Wielkiej Brytanii oraz wiele lat związanych z niewystarczającym poziomem podaży nowych mieszkalnych przyczyniają się do tego, że braki w mieszkaniach na rynku szacują się na poziomie 66 tysięcy.   (uprawnienia budowlane segregator)  W przedziale lat 2016 – 2017 przykładowo zbudowano nowe mieszkania w ilości 184 tysiące, gdy powinno powstać w skali roku około 250 tysięcy mieszkań. Podejście modułowe do budownictwa poprzez zastosowanie liściastego drewna klejonego warstwowo, np. tulipanowca może być skuteczną odpowiedzią na panujący mieszkaniowy kryzys. Pawilon MultiPly musi mierzyć się z koniecznością związaną z zapewnieniem lokali mieszkalnych. Musi on także mierzyć się z ograniczeniem klimatycznych zmian. Rozwiązaniem oferowanym przez pawilon jest połączenie modułowego systemu z konstrukcyjnym materiałem, jaki jest zgodny z zasadami polegającymi na zrównoważonym rozwoju.

Zapobieganie środowiskowym zmianom

Współzałożyciel studia Waught Thistleton Andrew Waught dąży do publicznych debat.  (uprawnienia budowlane 2023) Mają one dotyczyć sposobów zapobiegania środowiskowym zmianom. Studio to od wielu lat realizuje projekty z zastosowaniem drewnianych materiałów. Jest on przekonany, że zastosowanie w wysokim stopniu odnawialnego oraz wszechstronnego materiału do jakiego zalicza się tulipanowca pozwoli rozwiązać wiele problemów. Instalacja MultiPly powstała w związku z użyciem 43 m3 tulipanowca pozwala na zmagazynowanie 30 t CO2. Amerykańskie lasy potrzebują zaledwie 5 minut, aby ta ilość drewna została zastąpiona przyrostem naturalnym.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com