fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Parametry wpływające na jakość tynku

Patrząc na zasady ogólne związane z techniczną wiedzą oraz na zalecenia, jakie umieszczają producenci na technicznych kartach do suchych tynkarskich mieszanek, ale także posługując się normami określić można parametry wpływające na wykonanie tynku pod względem jakości. Jest to przede wszystkim temperatura powietrza oraz podłoża, jaka utrzymuje się podczas układania tynkarskich wypraw, jakość podłoża przygotowanego do pracy, czy rodzaj oraz sposób stworzenia sczepnej warstwy między tynkiem a podłożem. Ważnymi parametrami wpływającymi na jakość tynku to także etapowanie wykonania tynkowej warstwy, okres i sposób pielęgnowania świeżo powstałego tynku, jak i odpowiednie zabezpieczenie warstwy wierzchniej tynku od nadmiernego odparowania wilgoci. Parametry te są bardzo istotne zarówno podczas wykonywania prac, jak i w czasie eksploatowania. (uprawnienia budowlane 2022)  

Parametry wpływające na jakość tynku
Parametry wpływające na jakość tynku

Podłoże pod tynk

Pod tynk podłoże musi być odpowiednio przygotowane. Można je wykonać jako podłoże ceramiczne i piaskowo – wapienne, betonowe, jako komórkowy beton, gipsowe, wiórowo – cementowe płyty, drewniane oraz metalowe. Podłoże wapienno – piaskowe i ceramiczne to takie, gdzie ceglany mur wykonuje się na spoiny, które są niewypełnione za pomocą zaprawy, na głębokości 10 -5 mm od murowego lica. W przypadku pełnych spoin przed nałożeniem tynku należy je wyskrobać do głębokości, jaka jest wymagana. Jeżeli zachodzi konieczność, podłoże oczyszcza się z sadzy, kurzu czy rdzy, a przed samym rozpoczęciem tynkowania mur zwilża się wodą. Betonowe podłoże cechuje się szorstkością oraz jest równe. Przed rozpoczęciem tynkowania podłoże obficie polewa się wodą, aby było wilgotne. Musi być ono czyste, a jeżeli mamy do czynienia z tynkowaniem prefabrykowanych wielkowymiarowych elementów, w takim wypadku stosuje się dodatkowe przygotowawcze zabiegi.  (uprawnienia budowlane program) 

Podłoże z wiórowo- cementowych płyt, gipsowe i z komórkowego betonu

W przypadku podłoża z wiórowo – cementowych płyt styki zakrywa się pasami metalowych siatek, których szerokość wynosi 10 cm. Mocuje się je przy pomocy gwoździ w odstępach 10 cm. Zaprawy zawierające w swoim składzie gips sprawiają, że siatka musi być ocynkowana albo zabezpieczona odpowiednio przed korozją. (uprawnienia budowlane) Gipsowe podłoże musi posiadać odpowiednią wilgotność. Metalowe elementy zabezpiecza się przed korozją a następnie pokrywa gipsową zaprawą. Podłoże z betonu komórkowego powstaje poprzez oczyszczenie tynkowanych powierzchni od wystających zaprawowych fragmentów. Duże ubytki należy uzupełnić komórkowym betonem, który docina się na dany wymiar i wkleja na murarską zaprawę. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Podłoże metalowe i drewniane

W przypadku metalowego podłoża blachy bądź kształtowniki osłania się stalową siatką, która jest druciano – ceramiczna. Przywiązuje się ją drutem albo też w inny sposób przytwierdza w trwały sposób. Takie elementy muszą być dokładnie oczyszczone. Mając do czynienia z tynkiem z dodatkiem gipsu podłoże trzeba zabezpieczyć antykorozyjną powłoką. Przy drewnianym podłożu tynk układa się na podkładzie wykonanym ze stalowej siatki i trzcinowych mat. Deski, które tworzą podłoże muszą być dosyć wąskie, co pozwala zwiększyć możliwość zakotwienia mechanicznego w szczelinach tynku.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com