fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Oszczędności płynące z zastosowania wyprzedzających rusztowań

Wyprzedzające rodzaje rusztowań, które uwzględniają zabezpieczenie stropowej krawędzi mogą przynosić duży poziom oszczędności dla żelbetowych firm. Obejmują one wykonanie alternatywnych rodzajów zabezpieczenia krawędzi, środki do indywidualnej ochrony, czy wznoszenie rusztowania w związku z pracami zbrojeniowymi ścian albo słupów. Osłanianie siatką wykonywanych prac wpływa na znaczne zwiększenie się poziomu wskaźnika, który skupia się na zadaniach, jakie są realizowane. To z kolei ma bezpośrednio wpływ na bezpieczeństwo dlatego też takie działania należy realizować, aby zwiększyć na placu budowy kulturę bezpieczeństwa. (uprawnienia budowlane 2022)  

Oszczędności płynące z zastosowania wyprzedzających rusztowań
Oszczędności płynące z zastosowania wyprzedzających rusztowań

Zabezpieczona konstrukcja rusztowania roboczego

Zabezpieczenie konstrukcji roboczego rusztowania znajdująca się poniżej wznoszonej kondygnacji obiektu daje oszczędności dla firm murarskich oraz montujących okienną stolarkę. Transport w pionie poszczególnych elementów będzie łatwiejszy, a ich montowanie z poziomu rusztowania albo ze stropu również nie będzie stanowić większego problemu. Firmy elewacyjne także odczują oszczędności, które to są niezależne od zastosowanego systemu elewacyjnego. Ma to związek z tym, że większość dostępnych na rynku tego typu rozwiązań wymaga tego, aby wszystkie montażowe prace były prowadzone od dołu i szły ku górze. To sprawia z kolei, że umożliwiona zostaje praca w dłuższym czasowym przedziale, czyli powstaje tu możliwość wcześniejszego rozpoczęcia prac. Osiągane przez wykonawców oszczędności mogą wpłynąć na ostateczną cenę dla inwestora czy krótszy budowlano – montażowy proces. Wykonywanie wielu realizacyjnych etapów wpłynie też bezpośrednio na finansowy wynik danej inwestycji. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Definicja wyprzedzającego rusztowania

Podział rusztowań systemowych pod kątem podstawowych kryteriów nie pozwala jednoznacznie zdefiniować wyprzedzającego rusztowania. Patrząc na zadania, jakie musi spełnić konstrukcja, można wyróżnić rusztowanie ochronne i robocze. Aby sprostać wszystkim oczekiwaniom, jakie stawiane są przez dostawców rusztowań trzeba koniecznie połączyć te dwie funkcje jednocześnie. W związku z tym nie powstaje rusztowanie o nowej kategorii, lecz patrząc pod kątem osób zarządzających placami budów posługiwanie się takim określeniem pozwala określić techniczne parametry oraz formy zabezpieczeniowe konstrukcji w dużo prostszy sposób. Nie można pominąć tu kwestii związanej z zabezpieczeniem konstrukcji wyprzedzającego rusztowania poprzez krawężniki i poręcze od zewnątrz i wewnątrz. (uprawnienia budowlane) 

Obciążenie rusztowania wyprzedzającego od wiatru

Duże znaczenie w czasie tworzenia projektu  konstrukcji wyprzedzającego rusztowania ma obciążenie jej od wiatru.   (uprawnienia budowlane program) Związek z tym ma to, że rusztowanie wkoło budynku zmienia opływ i wprowadza przepływową turbulizację co sprawia, że w niektórych konstrukcyjnych punktach obciążenie wiatrem może wykazywać wartości ponad przeciętną. Normy PN-EN 1991-1-4 i PN-EN 12811-1 pozwalają wyobrazić sobie kierunki, w jakich konstrukcja rusztowania musi zostać sprawdzona. Należy w związku z tym zwiększyć poziom zaangażowania się w proces związany z przygotowaniem odpowiedniego planu rusztowań i w dalszym etapie jego montażu, mając na uwadze to, że musi ono spełnić wszystkie parametry oraz zadania. (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com