fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Oświetlenie stanowisk biurowych

Praca w biurze wiąże się przede wszystkim z czynnościami wzrokowymi, do których należy głównie obsługa komputera. Obecnie w pomieszczeniu biurowym pracownik spędza minimum osiem godzin a często jest to nawet dłuższy czas. Dlatego też kwestia oświetlenia w biurze, gdzie mamy pomieszczenia z komputerami jest ważna. Należy zapewnić w pracy takie oświetlenie, aby było ono odpowiednie dla wzroku pracownika, a jednocześnie zapewniało odpowiedni pozom estetyki w pomieszczeniu. Oświetlenie w biurze musi być zgodne z normami dotyczącymi tej kwestii, a także musi ono zapewnić odpowiednią wzrokową wydolność oraz bezpieczeństwo. Gdy w pomieszczeniu biurowym oświetlenie ma spełnić energooszczędny aspekt, w takim wypadku spełnia się podstawowe oświetleniowe cele.(uprawnienia budowlane kontakt)

Oświetlenie stanowisk biurowych
Oświetlenie stanowisk biurowych

Norma związana  oświetleniowymi wymaganiami na stanowiskach biurowych

Norma, która wiąże się z wymaganiami oświetleniowymi w pracy biurowej określa natężenie eksploatacyjne światła w rejonie dokumentów oraz klawiatury 500 lx, a w obszarze otoczenia bezpośredniego, gdzie można znaleźć skaner, drukarkę czy segregatory wynosić powinna 300lx. W obszarze zadań równomierność oświetleniowa zgodnie z normą powinna kształtować się na poziomie nie mniejszym od 0,60 a w otoczeniu bezpośrednim 0,40. Ocena ujednolicona olśnienia nie powinna przekraczać poziomu 19, a wskaźnik związany z oddaniem barw nie może wynosić mniej niż 80. (uprawnienia budowlane program)

Wybieranie ciepłych barw LED

Z najnowszych przeprowadzonych badań dotyczących oświetlenia, które nie zakłóca okołodobowego cyklu wynika, że oświetlenie przy jednozmianowej pracy powinno mieć widmowy rozkład. Niebieska składowa musi wynosić jak najniższy poziom, aby nie spowodować procesu zatrzymania wydzielania melatoniny. (akty prawne uprawnienia budowlane)To oznacza, że wykorzystując oświetlenie LED trzeba wybierać ciepłe barwy, które nie przekraczają wartości 3000K. Dobierając źródło bądź oprawy LED warto zwrócić uwagę, aby wartość wskaźnika związanego z oddaniem barwy być na odpowiednim poziomie. Chociaż praca biurowa nie potrzebuje rozróżnienia barw, to mają one jednak duży wpływ na odczucia pracowników. Wartość wskaźnika na poziomie 40-60 powoduje, że rozróżnienie barwy jest trudne, a na skórze pracownika jest szara barwa. Wartość na poziomie 90 – 100 nie wpływa z kolei na poczucie komfortu pracowników, a podnosi koszty związane z taką oświetleniową instalacją.

Parametry poprawiające samopoczucie w pracy biurowej

Parametrem, jaki wpływa na nastrój w danym biurowym pomieszczeniu jest barwa źródła światła, nazywana barwą temperaturową. Projektanci jeszcze niedawno stosowali w biurach świetlówkowe oświetlenie, gdzie barwa temperaturowa wynosiła 4000K. Ta wartość była jednak odpowiednia z punktu widzenia wzroku pracowników. Obecnie stosuje się świetlówkowe oprawy ze źródłem LED, gdzie barwowa temperatura wynosi 4000 K. Postrzeganie tej barwy wartości 4000K powoduje inne odczucia pracowników. Barwę odbiera się jako chłodną, ponieważ wytwarzanie widzialnego promieniowania przy tych dwóch źródłach światła jest inne. Ciepła barwa światła na poziomie 2700 do 3000K pozytywnie wpływa na nasz wzrok, samopoczucie czy komfort pracy. Eliminuje ona również poczucie dyskomfortu u pracowników.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com