fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Opis funkcjonalny i techniczny pomieszczeń

Wejście do pomieszczeń sanitarnych powinno być w przedsionku (program na uprawnienia budowlane). Szatnia powinna być blisko wejścia do sali konsumpcyjnej. Powinna być ona dostępna z sali konsumpcyjnej bądź z przedsionka. Najlepszym rodzajem wieszaków są wieszaki żelazne konsolowe, ruchome. Szatnię powinna oddzielać od konsumentów lada. Powinna ona być wykonana z drewna bądź murowana. Jej szerokość powinna wynosić od 0,3 do 0,6 m. Jej długość oblicza się zakładając 2,5 m na każde 100 miejsc, które są dostępne na sali.

Opis funkcjonalny
Opis funkcjonalny

Sala konsumpcyjna powinna być bezpośrednio połączona z:

– przedsionkiem,

– zmywalnią naczyń stołowych,

– wydawalnią potraw.

W sytuacji, kiedy istnieje bufet, to powinien on być blisko wydawalni potraw (pod warunkiem, że przewiduje się jego współpracę z kuchnią – sprzedaż wyrobów garmażeryjnych, herbaty). Należy także wziąć pod uwagę zaprojektowanie małego składziku dla bufetu. Bufet powinien być wyposażony w zlewozmywak i gniazdo wtyczkowe instalacji elektrycznej. Zakłada się, że jedno miejsce w sali powinno mieć:

– 1,1 m2 w momencie, gdy jest obsługa kelnerska,

– 1,2 m2 w momencie, kiedy jest samoobsługa.  

Najpraktyczniejszymi stolikami są te, które pomieszczą 4 osoby i mają wymiary od 0,75 x 0,75 m do 0,85 x 0,85 m. Problem z długimi stołami jest taki, że zajmują one dużo miejsca i dodatkowo utrudniają komunikację na sali.

Kredens oraz wydawalnia potraw pełnią funkcję pomieszczenia, które izoluje kuchnię od sali konsumpcyjnej. Przechowuje się tam naczynia stołowe oraz wydaje posiłki na salę przez okienko ekspedycyjne (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych). Ma ono szerokość między 1,5 a 2 m. To, ile będzie okienek tego typu jest zależne od ilości konsumentów.  Wydajność okienka, które ma 2 m i przy obsłudze 3 osób wynosi do 650 obiadów na godzinę.

Zmywalnia naczyń stołowych i kuchennych

W zmywalni naczyń stołowych powinna być odpowiednia ilość odpowiednich urządzeń. Spowodowane to jest tym, że niedokładnie umyte naczynia są podstawowym źródłem zbiorowego zakażenia i czynnikiem szerzenia się epidemii.

W zmywalni naczyń powinny znajdować się zlewy, których wymiary minimalne wynoszą 550x550x300 mm. Należy dopilnować, żeby był on z blachy nierdzewnej. Nie zaleca się stosowania zlewów z innych materiałów (np. z żeliwa czy kamionki) z tego względu, że istnieje duże prawdopodobieństwa stłuczenia. Dodatkowo każdy ze zlewów powinien posiadać:

– zawór czerpalny do zimnej wody,

– zawór czerpalny do gorącej wody,

– spust, który zabezpiecza siatka,

– przelew.

Na dnie zlewu powinien być drewniany ruszt, a brzegi zlewu powinno się okleić listwą drewnianą (ochrona brzegów).

W zmywalni naczyń kuchennych zmywa się naczynia i sprzęt kuchenny (egzamin ustny uprawnienia budowlane – pytania). W pomieszczeniu tym należy uwzględnić:

– kratkę ściekową w posadzce,

– stół,

– zlewozmywak,

– węże elastyczne do zimnej i gorącej wody dla mycia dużych garnków oraz pojemników.

Często jest tak, że zmywalnię łączy się z kuchnią. Jest to jednak połączenie, którego powinno się unikać z tego względu, że w ten sposób brudzi się całe pomieszczenie kuchni. Należy również pamiętać o tym, że nie powinno się łączyć zmywalni naczyń kuchennych ze zmywalnią naczyń stołowych.

Kuchnie i spiżarnia

W kuchniach z reguły stosuje się trzon gazowy bądź elektryczny, rzadko kiedy jest to trzon węglowy. Jednak w projekcie należy uwzględnić powstanie rezerwowego kanału dymowego, który będzie przydatny w momencie, kiedy ewentualnie zastosuje się trzon węglowy. Dodatkowo oprócz urządzeń w kuchni powinny się znajdować:

– kilka szaf bądź szafostołów, na których będzie znajdował się sprzęt kuchenny,

– kilka stołów, które będą pełnić funkcje pomocnicze.

Warto pamiętać o tym, żeby w projekcie kuchni uwzględnić również kotły rezerwowe, które najczęściej okazują się niezbędne (materiały do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com