Okna energooszczędne są to konstrukcje, których właściwości użytkowe mają lub mogą mieć znaczący wpływ na ograniczanie strat ciepła. Bardzo ważnym aspektem jeżeli chodzi o bilans energetyczny domu są parametry okien. Istotne jest zarówno zminimalizowanie strat ciepła przez okna, jak i umożliwienie zysków energetycznych z promieniowania słonecznego. Im większe okno, tym większy udział w jego powierzchni ma pakiet szybowy,co oznacza, że jego współczynnik ma największy wpływ na izolacyjność termiczną okna. Z tego właśnie powodu w oknach energooszczędnych pakiet szybowy ma co najmniej trzy tafle szkła.
Współczynniki przenikalności cieplnej
Profil okienny powinien osiągać izolacyjność cieplną nie większą niż 1,1 W/m2k. W oknach energooszczędnych zastosowana musi być szyba z potrójnym oszkleniem. Szklenie to wypełnione jest gazem szlachetnym. Jest to zwykle argon lub krypton. Oszklenie powinno być pokryte powłoką niskoemisyjną. Przenikalność zaś jej powinna osiągać minimum 0,7 W/m2K tzw. W sytuacji kiedy współczynnik jest niższy, jakość okna jest lepsza. Dlatego staraj się wybierać okna które mają mały współczynnik przenikalności. Nie może być on jednak niższy od np. 0,3 W/m2k, ponieważ wtedy występuje za duża różnica między izolacyjnością cieplną profilu a szyby. Jest to sytuacja niekorzystna. Powoduje nieprawidłową współpracę obu materiałów co może skończyć się pękanie szyb.
Budowa okien
W przypadku systemów energooszczędnych ramka dystansowa nie może być zbudowana z aluminium. Najlepszym wyborem materiału w przypadku ramki jest tworzywo sztuczne oraz stal szlachetna. Rama okienna natomiast wykonana jest z materiałów sztucznych lub z drewna. Oba materiały dobrze sprawdzają się w przypadku okien energooszczędnych. Sam dobór odpowiednich okien jest bardzo ważny, ale trzeba zwrócić również uwagę na montaż.
Montaż okien energooszczędnych
W przypadku systemów energooszczędnych stosuję się ciepły montaż w tzw. warstwie ocieplenia. Kiedy budujemy dom od podstaw i mamy wpływ na montaż i wybór okien, powinniśmy zwrócić uwagę na sposób ich osadzania. Montażu dokonuje firma która się na tym zna i ma duże doświadczenie. Nie wybieraj okien samodzielnie, a zapytaj o opinię osoby które mają konkretną wiedzę. Jeżeli montujemy okna energooszczędne to powinniśmy wykorzystać specjalne kotwy. Kotwy takie podtrzymują ramy okienne i są zamocowane do ściany. Szczeliny między oknem a ścianą wypełnia się pianką montażową. W naszych szerokościach geograficznych największych zysków ciepła od promieniowania słonecznego możemy się spodziewać przez okna zorientowane na południe. To tu mamy najwięcej słońca. To z tej strony sytuuje się pomieszczenia dla których chcemy mieć dużo słońca. Jednakże bilans energetyczny poprawiają również okna które znajdują się od południowego wschodu i od południowego zachodu. Te systemy energooszczędne zimą mogą dać więcej zysków niż strat ciepła. W domach pasywnych ciepło pozyskane od promieniowania słonecznego docierającego do wnętrza przez szyby może zrównoważyć blisko 50% strat ciepła.
Pakiety szybowe
Pakiet szybowy z niskoemisyjnymi powłokami pozwalają na zmniejszenie straty ciepła. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ odbijają one do wewnątrz promieniowanie cieplne. Tak, od wewnątrz, czyli te generowane przez urządzenia grzejne, oświetlenie, mieszkańców, Ponadto sprzyjają zyskom cieplnym z promieniowania słonecznego. Swobodnie przepuszczają promienie do wnętrza. Jednak nie wszystkie powłoki na to pozwalają. Na rynku można znaleźć szyby, które blokują promienie słoneczne. Taka szyba odbijaj je na zewnątrz. Wszystko zależy od liczby i rodzaju. Jakie są wady powłok selektywnych? Przede wszystkim zmniejszenie dopływu widzialnego światła do pomieszczenia.