Ogrzewanie olejowe
Ogrzewanie olejowe nie jest rodzajem ogrzewania, które byłoby szczególnie popularne. Nie jest tak, że jest to rozwiązanie nowe i ma złe opinie, jednak często nad wyraz wskazuje się jego wady. Główną z nich jest niewątpliwie to, że zajmuje bardzo dużo miejsca. Oczywiście nie jest także rodzajem ekonomicznego ogrzewania, a więc może przynosić pewnie straty. Poznajmy szczegóły ogrzewania olejowego. (uprawnienia budowlane program)
Jak wygląda?
Instalacja olejowa jest zasilana przez olej opałowy, który jest zgromadzony w specjalnych zbiornikach. Dzięki temu unikamy jego podłączenia do sieci. Jeżeli chodzi o jego działanie to jest ono bezobsługowe. Nie da się ukryć, że tego typu ogrzewanie jest przede wszystkim drogie, ponieważ droga jest sama jego instalacja. Te koszty uwidaczniają się szczególnie w przypadku porównania ogrzewania olejowego z innymi rozwiązaniami grzewczymi. Jeżeli chodzi o kocioł do ogrzewania olejowego to przede wszystkim jest on zależny od wydajności energetycznej, ale także i technologii, która została do niego wykorzystana. Przede wszystkim najbardziej efektywnym kotłem są kotły kondensacyjne, których koszt sięgać może nawet 20000 zł. Oczywiście sprawdza się tu jedna, powszechna zasada, że im wyższa cena tym mniejsze ryzyko wystąpienia awarii. Dzięki temu, że instalacja w całości pracuje bezobsługowo możemy być pewni, że sama dopasuje wytwarzanie energii do ustawionej temperatury. (uprawnienia budowlane segregator)
Elementy instalacji olejowej
Jeżeli chodzi o całość instalacji olejowej to można ją podzielić na kilka ważnych elementów. Są to między innymi:
- Piec olejowy — w jego przypadku mamy do czynienia z kotłami jedno- i dwufunkcyjnymi. Jeżeli chodzi o pierwszy przypadek to służy on jedynie do ogrzewania i do ciepłej wody. Jeżeli chodzi o nie to konieczne jest zainstalowanie zasobnika. Oczywiście najbardziej wydajnymi są kotły kondensacyjne. Pamiętajmy, że należy dosyć często dokonywać ich przeglądów, w tym sprawdzania szczelności termostatów oraz przewodów. (uprawnienia budowlane 2022)
- Pompa olejowa — ma za zadanie zasysać olej i przekazywać go do palnika. Taki rodzaj pompy nazywany jest ssącym. Jeszcze innym jest przepływowy, który odpowiada za kierowanie niewykorzystanego nadmiaru oleju do zbiornika.
- Przewody do instalacji ogrzewania olejowego — mają za zadanie doprowadzić olej ze zbiornika do palnika.
- Zbiornik na olej — taki zbiornik powinien być w kotłowni bądź w innym pomieszczeniu. Najważniejsze, by było to pomieszczenie w pełni bezpieczne.
- Filtr oleju — ma za zadanie oczyścić olej z drobnych elementów. Tego typu elementy mogą doprowadzić do zatkania dyszy palnika.
- Odpowietrznik — ma za zadanie odpowietrzać całość instalacji, aby nie doprowadzić do nieprawidłowości w jej działaniu.
- Palnik — może to być palnik inwektorowy bądź z odparowaniem. Jeszcze innym jego rodzajem jest palnik wentylatorowy. (uprawnienia budowlane cennik)
Koszty
Na wstępie należy podkreślić, że tego typu ogrzewanie nie jest ogrzewaniem tanim. Najdroższe mimo wszystko pozostają koszty jego instalacji. Sama technologia w tym zakresie niewiele się zmienia, a więc prędko nie powinniśmy oczekiwać zmiany ceny. Jeżeli chodzi o koszty miesięczne bądź roczne takiego ogrzewania to nie można ich określić w sposób jednoznaczny. (uprawnienia budowlane kontakt)