Propozycje nowoczesnych ogrodów to ogrody mobilne, które pojawiły się w miastach od jakiegoś już czasu. Ten rodzaj ogrodu rozwija się i ciągle ewoluuje, wiąże się przede wszystkim z roślinnością, która uprawiana jest w donicach. Można stworzyć np. ogród mobilny z roślinnością miododajną, czy łąki kwietne. Ogrodami mobilnymi można nazwać każdą uprawę roślin w pojemnikach, dlatego też ten sposób idealnie nadaje się na małe działki, nieduże obszary wolnej przestrzeni, czy na balkony. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Ogród ten może być usytuowany w dowolnym miejscu, jak sama nazwa wskazuje. Oczywiście trzeba to miejsce również dopasować do potrzeb roślinności. Ogrody mobilne ,możemy spotkać w miastach, na skwerach, placach, a nawet na dachach domów, czy wysokich wieżowców. W przypadku posiadaczy domu i ogrodu często tworzone są one na patio, tarasie, czy przy wejściu do domu. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Podstawą ogrodów mobilnych są różnego rodzaju pojemniki istotne, aby były wykonane z naturalnych materiałów, umiarkowanie lekkie. Mają zapewniać dobre warunki rozwoju roślin. Bardzo dobrze sprawdza się tutaj drewno, drewniane palety i skrzynki to podstawa takiej kompozycji . Zestawem do ogrodu mobilnego mogą być także gliniane donice o różnych wielkościach. W ogrodzie można uprawiać przeróżne gatunki roślin, które powinny być odpowiednio ze sobą zestawione, znajdują się tutaj kwiaty warzywa i zioła, powinno być tutaj kolorowe i urozmaicone zestawienia.
Zioła rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych, warto też zapamiętać, że powinny mieć odpowiednią ilość wilgoci.
Bardzo ładnie wyglądają kolorowe warzywa na przykład dynia i cukinia, zestawione z pachnącymi ziołami, to stwarza odpowiedni klimat, promuje ekologię. Do ogrodu mobilnego można wybrać również drzewa i krzewy, ale w odmianie karłowatej, które wolno rosną. Atrakcyjnymi roślinami o ciekawych kształtach są np. klony palmowe, czy o intensywnym zapachu jaśminowiec wonny lub lawenda. Z iglaków idealne będą formy bonsai np. sosna czy jałowce. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)