fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ogniowe kanały w piecu – jaką rolę spełniają?

Ogniowe kanały w piecu mają za zadanie przedłużenie drogi spalinowych gazów (nauka do uprawnień budowlanych). Gazy idąc w kierunku komina oddają ciepło na ścianki kanałów oraz na ścianki zewnętrznego płaszcza. Suma przekrojów kanałów musi być dwukrotnie wyższa niż przekroju popielnikowych drzwiczek.

Ogniowe kanały w piecu
Ogniowe kanały w piecu

Kamyczkowe piece – charakterystyka

Kamyczkowe piece charakteryzują się dość długim czasem nagrzewania ale akumulują one dużo ciepła, i w związku z tym grzeją przed dłuższy okres czasu. Piece kamyczkowe są jednymi z najstarszych pieców i obecnie wychodzą już z użytku (testy 2021 uprawnienia). Zewnętrzne ściany ceglanych pieców wykonuje się na rąb 6,5 cm z cegły albo na pół cegły. Wymiar ten zależy od wielkości pieca. Wewnętrzna budowa ceglanych pieców nie różni się niczym od kamyczkowych. Cegłę używaną do budowy pieca wykonuje się z chudego rodzaju gliny. Lepszym wyborem będzie tu ręcznie wykonana cegła, czyli tzw. piecówka, ponieważ maszynowa cegła często się rozsłaja.

Z czego wykonuje się płaszcz pieca?

Zewnętrzny płaszcz, czyli obudowa pieca wykonuje się z materiałów typu cegła, kafle albo piaskowiec. Musi być on tak szczelny, żeby nie przepuszczał spalinowych gazów (program egzamin uprawnienia 2021). Płaszcz ma za zadanie akumulować ciepło pochodzące z tych gazów i za pomocą promieniowania ogrzewać dane pomieszczenie. Wlotową rurę do kominowego przewodu mającą średnicę 15 cm wykonuje się ze stalowej blachy o grubości 1 mm, z żeliwa albo z kamionki. Dla pieców opalanych przy pomocy drewna w rurze umieszcza się zasuwkę, która ma na celu zamknięcie odpływu ciepłych mas powietrza do komina.

Zewnętrzne płaszcze pieców – z czego są wykonane i jak przebiegają prace?

Patrząc na materiał, z jakiego wykonuje się zewnętrzny płaszcz, można wyróżnić piec ceglany, kaflowy oraz piec kamyczkowy. W kamyczkowych piecach zewnętrzne ściany wykonuje się z piaskowca albo z płaskich oraz gładkich granitowych kamieni. Odbywa się to na zaprawie glinianej z chudej gliny bądź na zaprawie z krzemionkowym spoiwem. Od zewnątrz piec wyprawia się dwuwarstwową wapienną zaprawą. Po nałożeniu pierwszej z warstw piec owija się workowym rzadkim płótnem i przymocowuje się je do ścian przy pomocy papowych gwoździ. W tym miejscu stosuje się podkładki albo szpilki z drutów, wbijając je co 20 cm, które muszą być zagięte. Po wykonaniu tych prac nakłada się druga warstwę zaprawy (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Takie wykonanie obudowy ma grubość wynoszącą około 12 cm.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com