fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odwadnianie zielonych dachów

Zielony dach wykonuje się kładąc termoizolację i hydroizolację, dlatego też występuje on w dwóch wariantach. Pierwszym z nich jest tradycyjny dach, a drugim dach, gdzie warstwowy układ zostaje odwrócony. Przy tradycyjnym dachu hydroizolacja pozwala zabudować wpust z bocznym odejściem w termoizolacyjnej warstwie. Orurowane przechodzi przez attykę i zostaje podpięte do spustowego orurowania. Takie rozwiązanie posiada zalety, do których należą brak w dachowej połaci przebić oraz unikanie wprowadzenie do środka budynku orurowania. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Odwadnianie zielonych dachów
Odwadnianie zielonych dachów

Odwrócony zielony dach

Przy zielonym dachu o odwróconym warstwowym układzie wpusty montuje się w stropowych przebiciach albo wbudowane zostają w attyce, z podpięciem ich do spustowego pionu. Warto zwrócić tu uwagę, aby wpusty były dobrane do dachowej powierzchni, gdyż attykowe rodzaje wpustów w związku z przepływem przez wpust wody cechują się dużo mniejszym poziomem wydajności, niż w przypadku połaciowych rodzajów wpustów. Dlatego też na attykowe rozwiązania o typie awaryjnym przelew przez attykę czy attykowy wpust, wymaga się posiadanie Krajowej Oceny Technicznej, niezależnie od oferenta albo producenta. Dobry projekt oraz wykonanie odwodnienia na dachu musi posiadać ważne elementy, które będą pełnić określone w na dachu funkcje. Na ich dobór wpływ ma rodzaj i wysokość dachu oraz jego poszczególne warstwy. (uprawnienia budowlane 2022)  

Dachowa skrzynia

Skrzynia dachowa ma przede wszystkim pozwolić na rewizyjny dostęp do wpustu za pomocą demontowanej górnej kratki, ale też musi ona posiadać odpowiednią obciążeniową klasę i perforację, jaka będzie właściwa w związku z jej przeznaczeniem.   (uprawnienia budowlane program)  Kiedy taki element zostanie pominięty, a wpustowy wlot zbudowany będzie np. przez zasypanie substratem albo wyłożenie go płytami na powierzchni, w takim wypadku właściciel obiektu bądź zarządca nie będzie mógł dokonać rewizji kanalizacji deszczowej. Taką rewizję trzeba dokonywać w związku z obowiązkiem zapisanym w Prawie Budowlanym. Stosowanie przy zielonych dachach niewłaściwych budowlanych materiałów powoduje natomiast, że może to przyczyniać się do powstawania awarii na zielonych stropodachach.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Odwodnienie dachu

Na odwodnienie składa się dachowy wpust sita, który zabudowuje się w miejscu przebicia stropu i zostaje on połączony z warstwą paraizolacji. Jego górna część to nadbudowany element wpustu, który łączy się z odpowiednią dachową membraną. Ma on za zadanie zbierać z hydroizolacyjnego poziomu wodę. Drugim elementem wchodzącym w skład odwodnienia na dachu zielonego jest dachowa skrzynia SitaGreen. Jest ona wymagana zgodnie z przepisami o charakterze techniczno – budowlanym oraz przez rozporządzenie zawarte w normie PN-EN 12056-3:2002 i rzeczowej normie PN-EN 1253-4:2016-06 odnośnie zwieńczenia dachowych wpustów. W koło rewizyjnej skrzyni należy pamiętać, aby wykonać żwirową opaskę, której szerokość będzie wynosić minimum na poziomie 25 – 30 cm. Ma ona spełniać separacyjne funkcje dla wypłukiwanych ze substratu drobinek. Pozwoli ona także łatwiejszym przepływie wody do wpustu. (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com