fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odwadnianie tradycyjnych dachów

Tradycyjny dach zbudowany jest w taki sposób, aby móc wykonać na nim odwodnienie przy zastosowaniu skośnego wpustu z wyjściem całego orurowania w budynku na elewację. Do zalet takiego rozwiązania związanego z odwodnieniem dachu zalicza się brak w stropie przebicia. Ważne w związku z tym jest tu wybranie wpustu, który zapewni małe cieplne straty. Wykonany z poliuretanu wpust Sita z pewnością spełnia swoje wszystkie funkcje. Mając na uwadze zazielenienie o ekstensywnym charakterze poniżej poziomu 10 cm, stosuje się w takim wypadku niską rewizyjną skrzynię Sita Green, która będzie obowiązkowo posiadać żwirową opaskę. Kiedy mamy do czynienia z odwróconym dachem można odprowadzić tylko za pomocą attyki nadmiar wody. W tym wypadku najbardziej polecanym rozwiązaniem jest stworzenie zabudowy attykowego wpustu SitaEasy, gdzie dostęp do niej będzie możliwy w przypadku zastosowania skrzyni Sita Terra. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Odwadnianie tradycyjnych dachów
Odwadnianie tradycyjnych dachów

Lokalizacja zielonych dachów

Zielone dachy nie znajdują się wyłącznie w budynku nad jego ostatnią kondygnacją. Są one także widoczne na dziedzińcach osiedli, gdzie zlokalizowane są podziemne garaże. Zarówno tworzenie zieleni w formie krzewów, drzew i alejek na podziemnych stropodachach garażowych, jak i tworzenie małej architektury jest związane z koniecznością odtworzenia gruntowych warunków, jakie są potrzebne do wegetowania roślin. Tego rodzaju zielone stropodachy tworzy się zazwyczaj jako odwrócone dachy, stosując przekrycie i odwadniające elementy, takie jak: termoizolacyjna warstwa, warstwy zielonego dachu o intensywnym zazielenieniu oraz przebicie w stropie związane z podpięciem wpustu do pionowego bądź podwieszonego orurowania. System odwadniania składa się z wpustu Sita, który zabudowany jest razem z termoizolacyjnym korpusem, jako tracony szalunek w przebiciu stropu. Drugim elementem jest wysoka rewizyjna skrzynia SitaGreen przeznaczona do zielonych dachów. (uprawnienia budowlane 2022)  

Oferta Sita Bauelemente

Sita Bauelemente w swojej ofercie posiada rozwiązania systemowe związane z odwadnianiem płaskich dachów, w tym także zielonych dachów. Doradzając swoim klientom spełniają oni najwyższe ich oczekiwania. Każdy z elementów do odwadniania zostaje odpowiednio dobrany, zapewniając jednoczenie wszystkie wymagania cieplnej izolacji stropodachów, ogniowej ochrony czy przeznaczenia powierzchni. To wszystko określają obowiązujące obecnie techniczno – budowlane przepisy.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Awaryjny system odprowadzania wody

Przy każdym zielonym dachu występuje obowiązek posiadania awaryjnego systemu związanego z odprowadzaniem opadowej wody w nadmiarze, kiedy wpust głównego odwodnienia staje się niedrożny, a główny kolektor jest przeciążony.   (uprawnienia budowlane program)  Ma to miejsce także w przypadku, gdy zielony dach jest już przesycony nadmiarem wody, filtracja spowalnia, a ruch opadowej wody ma kierunek po warstwie wierzchniej zazielenienia. Drogą stanowiącą alternatywę dla zrzucenia piętrzącej się opadowej wody jest attykowy typowy rodzaj przelewu SitaEasy Plus. Wbudowuje się go w attykę, jako rzygacz. Taki attykowy przelew musi zostać poświadczony przez Krajową Ocenę Techniczną. Awaryjny system odprowadzania nadmiaru wody jest zawarty w normie PN-EN 12056-3 pkt. 7.4 dotyczącej awaryjnego ujścia. (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com