fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odpowiednie zabezpieczenie placu budowy

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych należy odpowiednio zabezpieczyć plac budowy. Bezpieczeństwo zarówno pracowników jak i osób postronnych jest sprawą nadrzędną. Odpowiednia organizacja placu ułatwia także prowadzenie prac. Proces budowlany reguluje się przepisami prawa budowlanego.

Bycie kierownikiem budowy to odpowiedzialne zadanie. Piastując to stanowisko jesteś bardzo odpowiedzialny o życie i zdrowie innych ludzi. Na budowie bowiem jest wiele pułapek, które mogą okazać się niebezpieczne. Dla tego właśnie kierownik budowy musi zdać odpowiedni egzamin, który potwierdza posiadanie odpowiedniej wiedzy. Egzamin ten wbrew pozorom nie jest taki łatwy. Nie jest tylko czystą formalnością, dlatego warto się do niego dobrze przygotować.

Prace zabezpieczające

Zanim rozpoczną się roboty budowlane konieczna jest budowa ogrodzenia. Powinno mieć ono co najmniej 1,5m, zapewniać bezpieczeństwo i chronić przed wtargnięciem osób nieupoważnionych. Sposób jego wykonania nie może byś niebezpieczny dla ludzi. W przypadku gdy budowa takiego ogrodzenia nie jest możliwa, konieczne jest wytyczenie granic placu w inny sposób, np. przy pomocy tabliczek ostrzegawczych dodatkowo z zapewnionym nadzorem. Ogrodzenie musi również stać w określonej odległości od obiektów na budowie, zwłaszcza gdy możliwe jest spadanie elementów z wysokości. Nic nie powinno być oparte ani o ogrodzenie ani o budowany obiekt. Ogrodzony obszar musi również mieć odpowiednio dużą powierzchnię by mogło pomieścić wszystkie pojazdy używane w trakcie budowy. Nie parkuje się ich poza placem budowy. Również wszystkie tymczasowe pomieszczenia socjalne, także toalety, nie mogą stać poza granicami działki. Wykopy również się ogradza. W przypadku gdy ich głębokość wynosi powyżej 1m, to balustrada musi mieć co najmniej 1,1m.

Maszyny budowlane

Kolejną ważną sprawą jest odpowiednie użytkowanie maszyn budowlanych. Używa się ich zgodnie z instrukcją, do celów zgodnych z ich przeznaczeniem i tylko przez osoby do tego przeszkolone. Do pracy nie dopuszcza się maszyny uszkodzonej oraz te bez aktualnych dokumentów upoważniających do ich eksploatacji. Zabronione jest także przeciążanie maszyn.

Prawidłowy montaż rusztowań  i ruchomych podestów to także element właściwego zabezpieczenia terenu budowy. W protokole odbioru należy określić jego zastosowanie oraz dopuszczalne obciążenia. Wyznacza się także daty przeglądów technicznych. Na konstrukcji muszą być umieszczone tablice zawierające wymienione informacje. Jednak najważniejsze jest to by były bezpieczne dla robotników pracujących na wysokościach. Konstrukcja powinna zapewniać wygodne poruszanie się i być stabilna. Powyżej jednego metra rusztowanie powinno mieć także balustrady zabezpieczające przed upadkiem. W przypadku ruchomego podłoża obowiązkowe są linki bezpieczeństwa.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com