fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odpowiednie kierunki studiów a kierunki pokrewne

W tej części skupimy się na ww. kierunkach studiów. Warto zapoznać się z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Istotnie zostały w nim określone kierunki studiów odpowiednich oraz pokrewnych dla poszczególnych specjalności uprawnień budowlanych. Przede wszystkim należy wskazać różnice, które między nimi występują (program uprawnienia budowlane). Otóż kierunki odpowiednie są ściśle związane z daną specjalnością. Pozwalają zatem zdobyć uprawnienia bez ograniczeń w wybranej specjalności. Z kolei kierunki pokrewne można określić, jako elastyczne (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Dzieje się tak dlatego, że umożliwiają zdobycie uprawnień w różnych specjalnościach w ograniczonym zakresie.

Odpowiednie kierunki studiów a kierunki pokrewne

Zakres kierunków pokrewnych

Bezsprzecznie ww. kierunki dają większej liczbie absolwentów szkół wyższych szansę na zdobycia uprawnień budowlanych. Co więcej, kierunków pokrewnych dla poszczególnych specjalności uprawnień budowlanych jest naprawdę dużo. Poniższe zestawienie dostarczy informacji, jakie kierunki studiów umożliwiają zdobycie uprawnień w danej specjalności. I tak kierunek studiów w zakresie budownictwa odpowiada specjalności architektonicznej (uprawnienia budowlane – egzamin). Z kolei kierunki studiów architektura, architektura i urbanistyka, inżynieria środowiska, melioracja, inżynieria i gospodarka wodna, budownictwo hydrotechniczne – specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Następnie kierunki studiów w zakresie automatyki i robotyki oraz elektroenergetyki, jeśli pozwalają na uzyskanie wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do sterowania ruchem kolejowym – specjalności inżynieryjnej kolejowej w zakresie sterowania ruchem kolejowym.

Dalsze zestawienie

Z pewnością osoby, które ukończą kierunki pokrewne będą miały szerokie pole do manewru w zakresie uzyskania poszczególnych specjalności (uprawnienia budowlane). Dalsze zestawienie wskazuje, iż w przypadku kierunku studiów w zakresie informatyki, elektrotechniki, miernictwa elektrycznego i programowania sterowników, inżynierii elektrycznej można ubiegać się o specjalność instalacyjną w zakresie sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych. Z kolei kierunki studiów w zakresie budownictwa odpowiadają specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Natomiast kierunki studiów w zakresie energetyki, elektroniki, elektroniki i telekomunikacji, elektrycznego transportu szynowego, automatyki i robotyki, miernictwa elektrycznego i programowania sterowników, a także transportu pozwala na zdobycie wiedzy i umiejętności wymaganych do sterowania ruchem w transporcie oraz zabezpieczania ruchu pociągów.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com