fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zgodnie z nowymi przepisami budowlanymi każdy wykonawca dąży do konstrukcji budynku energooszczędnego. Zaczynając od podstaw czyli od fundamentu należy podejść do tego etapu prac bardzo solidnie. Prace ziemne po wykonaniu i zasypaniu wykopów nie umożliwiają poprawek na dalszym etapie budowy. Jest to podstawa, która należy wykonać bardzo solidnie.  Wytyczne odnośnie ocieplenia ścian fundamentowych zawarte są w projekcie budowlanym. Kontrolę jakości wykonania prac w obrębie ścian fundamentowych wykonujemy przed zasypaniem wykopów i równaniem terenu.  (uprawnienia budowlane program) 

Ocieplenie fundamentów
Ocieplenie fundamentów

Straty ciepła

Aby ograniczyć do minimum straty ciepła przenikającego do gruntu należy wykonać prawidłowe ocieplenie fundamentów. Najwięcej strat ciepła obserwuje się na styku podłogi i ścian wewnętrznych części budynku. Fundamenty wzmocnione uzbrojeniem są świetnym przywodzicielem ciepła. Zdarza się nawet że dochodzi do zawilgocenia oraz pojawiąjącej się pleśni w przypadku źle wykonanej izolacji cieplnej w okolicach listwy przypodłogowej wewnątrz budynku.  (uprawnienia budowlane kontakt)  

Styropian

Ważnym etapem prac jest wybór właściwego styropianu. Nie każdy styropian bowiem nadaje się do ocieplania fundamentów. Posiadają one odpowiednie oznaczenia. Możemy zastosować styropian grafitowy TERMO ORGANIKA o obniżonej wchłanialności wody. W warunkach dużego obciążenia gruntu oraz zawilgocenia zaleca się użycie styropianu typu TERMONIUM fundament albo TERMONIUM PLUS fundament. Styropian taki występuje w formie płyt dodatkowo wzmocnionych zawierających dodatki izolacyjne o większej odporności na zawilgocenie. Dzięki temu możemy uzyskać bardzo wysoką ochronę przed utratą ciepła warstwy fundamentowej budynku. Dzięki specjalnym dodatkom płyty grafitowe poprawiają właściwości izolacyjne. Charakteryzuje się srebrnoszary lub grafitowy kolor. Kluczem do sukcesu jest tutaj ograniczenie strat ciepła w wyniku promieniowania.  Styropian o takich właściwościach izolacyjnych zachowuje się jednostajne, stabilnie i odpornie na zawilgocenia. (uprawnienia budowlane 2022) 

Klej poliuretanowy

Mocowanie styropianu do ściany fundamentowej wykonujemy używając kleju poliuretanowego. W bardzo krótkim czasie wiąże on płytę styropianową ze ścianą fundamentową. Dzięki szybkiemu działaniu możemy ograniczyć koszty wykonania prac. Zanim wykonamy mocowanie styropiany pamiętajmy jednak o zabezpieczeniu warstwą izolacji przeciwwodnej. Używa się do tego masy bitumicznej (wodorozcieńczalnej) mającej kontakt ze styropianem. Najczęściej popełnianym błędem jest mocowanie płyt na kleju cementowych, czego efektem mogą być uszkodzenia pionowej warstwy hydroizolacyjnej. (uprawnienia budowlane segregator )  

Folia kubełkowa

Następnym krokiem po przyklejeniu płyt styropianowych jest użycie folii kubełkowej do obłożenia ocieplonych ścian fundamentowych oraz obsypanie jej gruntem.  Najczęściej popełnianym błędem na tym etapie jest użycie siatki na poziomie gruntu co generuje dodatkowe koszty ni e przekładając się na efekty. Następnie wykonujemy warstwę zbrojeniową. Używamy do tego siatki z włókna szklanego zatopionej w kleju uniwersalnym. Dzięki temu uzyskamy ocieplenie cokołu na powierzchni płyt, powyżej poziomu gruntu. Do wykończenia tego etapu używamy tynku mozaikowego lub okładziny elewacyjnej. Zaleca się mocowanie płyt tzw. łącznikami mechanicznymi. Pamiętaj jednak aby zastosować łączniki powyżej poziomu gruntu aż do posadowienia budynku. Pozwoli to uniknąć przerwania warstwy izolacji i zawilgocenia i wymrażania gruntu w okresie zimowym.

Ocieplenie ścian fundamentowych oraz ścian zewnętrznych powinno być spójne jako jeden system ocieplenia. Jedyną rozbieżnością między nimi może być kolorystyka oraz materiał. Pamiętajmy, aby zawsze wybierać rekomendowane produkty spełniające wymogi i paramenty przewidziane w projekcie w stosunku do tych deklarowanych przez producenta styropianu.(uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com