fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ochronne powłoki z systemem Gepotech

Na przestrzeni ostatnich lat coraz to większą popularnością na polskim rynku cieszą się ochronne specjalistyczne powłoki oparte o polimocznikowe żywice. Stosuje się je do ochrony różnych inżynieryjnych konstrukcji, a często nawet w tradycyjnym budownictwie. Na potencjał tej technologii wskazuje to, ze rozwija się ona w kolejnych obszarach zastosowań. Polimocznik to polimocznikowy elastomer. Jest to substancja, która powstaje w związku z zajściem reakcji dwóch składników, a mianowicie mieszanki żywicy oraz izocyjanianu. Mieszanką żywicy jest amina. (uprawnienia budowlane cennik) 

Ochronne powłoki z systemem Gepotech
Ochronne powłoki z systemem Gepotech

Zadania systemu ochrony konstrukcji

Chcąc, żeby system związany z ochroną konstrukcji oparty o polimocznikowe żywice spełnił swoje zadanie trzeba w odpowiedni sposób podejść do tego zagadnienia. Po pierwsze ważna jest charakterystyka konstrukcji oraz zrozumienie, w jaki sposób ona funkcjonuje. Wpływ na wytrzymałość użytkowanej powłoki mają występujące na danym terenie problemy oraz media. Następnym etapem jest dokonanie wyboru odpowiedniego rozwiązania. Duże znaczenie ma tu poprawne przygotowanie podłoża zanim nastąpi aplikacja powłoki. Należy je odpowiednio przygotować, aby odsłonić warstwę nośną. Można zastosować tu rozwiązanie polegające na śrutowaniu, szlifowaniu, piaskowaniu, frezowaniu albo opierając się o hydromonitoring.  (uprawnienia budowlane program) 

Funkcjonowanie systemu

Poprawne funkcjonowanie systemu wymaga tego, aby użyć pomocniczych specjalistycznych materiałów, jakimi są gruntujące żywice, uszczelniające samoprzylepne butylowe taśmy, geowłókniny, dylatacyjne profile, jak i specjalne żywice, które niekiedy służą do malowania powłok, aby uzyskać pożądaną barwę. Materiał posiadający wszechstronne właściwości oraz odpowiednio wybrany podkładowy materiał pozwala na szerokie możliwości stosowania ochronnych systemów konstrukcji. Można zastosować je w celu zabezpieczenia konstrukcyjnych elementów od chemicznej agresji. Za ich pomocą można także użyć je do hydrotechnicznych obiektów, przeciwpożarowych zbiorników, zapór wodnych, kąpielowych basenów czy do portowych nabrzeży. Materiały te skutecznie zabezpieczają konstrukcje od mechanicznych obciążeń oraz od wpływu promieni UV i atmosferycznych czynników. Bardzo dobrze sprawdzą się jako izolacja tarasów czy zielonych dachów. (uprawnienia budowlane segregator)   

Aplikowanie polimocznikowej powłoki

Proces polegający na aplikacji powłoki polimocznikowej odbywa się poprzez bezpośredni jej natrysk na powierzchnię podłoża składników, jakie zostały wymieszane. Do tego celu wykorzystuje się wysokociśnieniowe specjalistyczne natryskowe urządzenia, które równocześnie podgrzewają komponenty do poziomu temperatury wynoszącego około 70°C. Polimeryzacja pojawia się w bardzo krótkim czasie. W jej wyniku powstaje trwała, związana oraz odporna warstwa polimocznikowego elastomeru. W zależności od użytej kompozycji uzyskuje się w konsekwencji powłoki posiadające różnorodne fizyczne właściwości, które pozwolą sprostać wielu wymaganiom, nawet specjalistycznym. Cechy powłok stworzonych w związku z zastosowaniem technologii polyurea oraz proces aplikowania pokazują, że ochronne powłoki to jeden z ważniejszych kierunków, jaki stosuje się w nowo wzniesionych konstrukcjach oraz przy przeprowadzaniu renowacji konstrukcji już istniejących. Obejmują one zarówno konstrukcje stalowe, żelbetowe, jak i różne rodzaje dachowych pokryć podczas renowacji. (uprawnienia budowlane 2023)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com