fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Ochrona centralnego fundamentu

Ściana fundamentowa jest elementem, który cechuje się dużą wrażliwością na wszelkie uszkodzenia oraz na oddziaływanie wody. Należy zaznaczyć, że nie jest tu mowa o tzw. nośnej ścianie, która stanowi jeden z głównych elementów konstrukcyjnych w naszym budynku. Do jego uszkodzenia przyczynia się w głównym stopniu wilgoć oraz ciągle zwiększający się poziom gruntowej wody (uprawnienia budowlane). Należy odpowiednio zabezpieczyć zarówno fundamenty jak i ściany, aby zminimalizować ryzyko dostania się wody.

Ochrona fundamentu
Ochrona centralnego fundamentu

Mokre mury mogą spowodować szereg szkód

Mokre mury, które są degradowane zarówno przez wodę, jak i przez inne czynniki niebezpieczne stają się bardzo podatne na odpadanie z muru tynku. Wilgoć nie zostaje wyłącznie w obrębie fundamentu czy muru, lecz może ona przenieść się na wyższe kondygnacje budynku i spowodować wiele nieodwracalnych szkód. Złe zabezpieczenie gruntu powoduje, że jeżeli dojdzie do wyższych opadów, fundamenty oraz piwniczne pomieszczenia mogą ulec zalaniu. Aby temu zapobiec należy użyć poziomej izolacji. Jej całość musi się rozciągać pomiędzy ścianą fundamentową a stykiem ławy. Jeśli ściana zostanie zaizolowana, to należy pamiętać, aby zabezpieczyć ją zarówno od wewnątrz, jak i od zewnętrznej strony (testy 2021 uprawnienia). Tylko taki rodzaj zabezpieczeń skutecznie uchroni ją przed przedostawaniem się wilgoci. Warto zadbać już o to na etapie budowy domu.

Uszkodzenie budynku spowodowane wodami gruntowymi

Jeżeli dojdzie do uszkodzenia budynku spowodowanego wodami gruntowymi, taki remont okaże się bardzo drogi. Nie każdego będzie stać na niego (program egzamin uprawnienia 2021). Czasami uszkodzenia są tak duże, że nie warto inwestować pieniędzy w naprawę. Budynek może okazać się jedynie do rozbiórki. Są to sporadyczne przypadki, jednak należy pamiętać, że takie zagrożenia również istnieją. W związku z tym lepiej stosować zapobiegawcze środki, jakimi jest solidna izolacja. Mamy wtedy pewność, że woda nie spowoduje dodatkowych szkód, a fundamenty będą odpowiednio chronione.

Co gwarantuje nam solidna izolacja murów i fundamentów?

Będzie ona stanowić pewnego rodzaju gwarancję. Nie można pozwolić sobie na to, aby mury były zawilgocone (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). W takim wypadku woda będzie dalej oddziaływać, i spowodować może duże szkody. Jednak nie tylko woda powoduje szkody. Wpływ na nie mają także chemiczne procesy, które obniżają w dużym stopniu wytrzymałość danego fundamentu. W późniejszym czasie może się to przełożyć nawet na zmiany termicznej izolacyjności. Dobrze wykonana solidna izolacja zapewni nam bezpieczeństwo przed szkodami spowodowanymi przez wodę oraz inne czynniki.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com