fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nowy sposób dokumentowania praktyki zawodowej

Z pewnością warto być na bieżąco z nowymi rozporządzeniami oraz ustawami. Od 9 maja 2014 roku w Polsce obowiązuje ustawa dotycząca ułatwienia dostępu do wykonania niektórych zwodów regulowanych. Z kolei Minister Infrastruktury i Rozwoju sporządził 11 września 2014 roku Rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie. Weszło ono w życie 25 września 2014 roku (uprawnienia budowlane 2020). Wprowadzenie powyższych przepisów zmieniło dotychczasowy sposób dokumentowania praktyki zawodowej. Przypomnijmy, że jest ona niezbędna do ubiegania się o uprawnienia budowlane.

Nowy sposób dokumentowania praktyki zawodowej

Oświadczenie oraz zaświadczenie

Godnym uwagi jest fakt, że od rzeczonego momentu praktykę potwierdza się za pomocą oświadczenia lub zaświadczenia. W przypadku oświadczenia jest ono wystawiane przez osobę, która kieruje praktyką zawodową. Istotnie, taki sposób dokumentowania praktyki jest zgodny z przepisami ustawy Prawo budowlane (program na uprawnienia budowlane). Ważnym aspektem jest to, że do oświadczenia należy dołączyć zbiorcze zestawienie praktyki zawodowej. Natomiast zaświadczenie wydaje się przy projektowaniu lub budowie obiektów budowlanych. Dotyczy to tylko obiektów, które znajdują się na terenach zamkniętych w jednostkach organizacyjnych podlegających Szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Ministrowi Obrony Narodowej.

Co musi zawierać oświadczenie?

Oczywiście oświadczenie musi zawierać niezbędne informacje (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Są nimi szczegółowy zakres realizowanej praktyki zawodowej oraz termin jej rozpoczęcia i zakończenia. W przypadku odbywania praktyki zagranicznej należy przedstawić dokument wydany przez kierownika jednostki, gdzie odbywała się praktyka. Istotnie, dokument musi być również potwierdzony przez osobę kierującą praktyką, która posiada uprawnienia budowlane. Co więcej, uprawnienia opiekuna muszą być kompatybilne z zakresem uprawnień określonych w art. 14 ust. 1 ustawy Prawo budowlane.

Charakter wykonywanych czynności

Poza wspomnianymi wcześniej aspektami, konieczne jest także wyszczególnienie robót budowlanych oraz obiektów, przy których pracował praktykant. Tutaj należy również określić charakter wykonywanych czynności (program egzamin uprawnienia 2019). W oświadczeniu podaje się też dokładny okres zrealizowanej praktyki oraz ogólną ocenę praktyczną i teoretyczną wiedzy kandydata na uprawnienia budowlane. Oczywiście ocena musi dotyczyć wybranej przez kandydata specjalności uprawnień budowlanych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com