fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nowoczesne okienne profile wykonane z PVC

Obecnie stosuje się na rynku wiele sposobów, jakie mają na celu unowocześnić profile okienne. Dzieje się to poprzez wyklejanie zespolonych szyb, czy wprowadzaniu zmian odnośnie stalowego wzmocnienia profili. Ważną kwestią jest historia która pokazuje, w jaki sposób rozwijały się profile z polichlorku nieplastyfikowanego PVC przeznaczonego do produkowania okiennej stolarki w ciągu ostatnich przeszło 30 lat. Należy zaznaczyć, że zmianie uległy również przepisy oraz technologia związana z rozwojem tej dziedziny. (uprawnienia budowlane cennik) 

Nowoczesne okienne profile wykonane z PVC
Nowoczesne okienne profile wykonane z PVC

Okna ujęte w normie

PN-EN 14351-1+A2:2016-10 jest normą opisującą zagadnienie okien i drzwi.  W części pierwszej normy ujęte są podstawowe właściwości drzwi zewnętrznych i okien, które określa się dla okienno – drzwiowej stolarki. Określa się również, jak wpływa zmiana użytego komponentu do drzwi albo okna na zmianę danych właściwości. Do tych właściwości zalicza się wodoszczelność, przepuszczalność powietrza, odporność związana z obciążeniem od wiatru, akustyczna izolacyjność, cieplna przenikalność, nośność zabezpieczających urządzeń np. w przypadku okien, wysokość drzwi, właściwości wiążące się z promieniowaniem czy poziom zawartości niebezpiecznych substancji. Trzy pierwsze właściwości w dużej mierze zależą od sposobu, w jaki organizuje się zakład produkujący otworową stolarkę. Należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że zarówno profil, jak i jego kształt mają także wpływ na tego rodzaju właściwości. (uprawnienia budowlane program) 

Czynniki wpływające na właściwości stolarki okiennej bądź drzwiowej

Na nośność zabezpieczających urządzeń oraz wysokość np. drzwi wpływają użyte komponenty, które są inne niż tworzywowe profile. W dużej mierze ma tu wpływ użyte budowlane okucie oraz instalacja termoizolacyjnej szyby.  (uprawnienia budowlane segregator)   Na wysokość wpływa także klient, który ma określone wymagania. Zawartość niebezpiecznych substancji dotyczy wydzielania do środka pomieszczeń wolnych związków chlorku winylu. Choć przy produkcji drzwi i okien stosuje się PVC nieplastyfikowany, to proces związany z polimeryzacją jest zupełny już od 70 lat poprzedniego wieku. To sprawia, że niebezpieczeństwo związane z zatruciem tym związkiem nie powinno być dla nas zmartwieniem. Także stosowane dodatki np. plastyfikatory, napełniacze, stabilizatory czy barwniki są zgodnie z wydanym rozporządzeniem REACH zabronione do w przypadku toksycznych związków.

PVC w latach 90-tych

Na początku 90 lat w poprzednim wieku profile wykonane z PVC były synonimem okiennych nowoczesnych konstrukcyjnych rozwiązań. (uprawnienia budowlane 2023) Wraz z upływem lat postrzeganie ich jako nowoczesne rozwiązania zmalało, i obecnie nikogo nie dziwią już plastikowe okna, ponieważ są one powszechnie stosowane. Pamiętać jednak należy, że pomiędzy profilami, jakie tłoczono ponad 30 lat temu, a tymi jakie tłoczy się obecnie istnieje ogromna przepaść technologiczna. Poza cieplnymi właściwościami profili, jakie obecnie się produkuje a tymi, jakie produkowano dawniej zmiany występują także w obszarze, jaki dla użytkownika nie jest widoczny. Chodzi o sam przebieg procesu produkcyjnego, czyli o wytłaczanie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com