fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Narzędzie Archicad dla inżynierów

Archicad jest narzędziem dla inżynierów, które w ostatnim czasie przeszło duże zmiany. Stało się ono platformą o charakterze interdyscyplinarnym, która wspomaga projektowanie przy zastosowaniu technologii BIM. Nie dotyczy ono tylko architektury, lecz także modelowania instalacji czy projektowania konstrukcji. Łącząc Archicad z nowym typem serwera BIMcloud staje się on wielobranżowym współpracującym centrum oraz dzieli też informacje odnośnie projektu. Obecnie najnowsza wersja Archicad ma udoskonalony narzędziowy system, który przekracza zakres prac, jaki przypisuje się architektom. (uprawnienia budowlane program) 

Narzędzie Archicad dla inżynierów
Narzędzie Archicad dla inżynierów

Modelowanie BIM w programie Archicad

Architekt oraz konstruktor mogą współpracować ze sobą za pomocą rozbudowanych narzędzi w programie Archicad, które służą do tworzenia danych elementów w budynku. (uprawnienia budowlane)Wykonywanie niezależnych konfiguracji dla danych segmentów belek oraz słupów powoduje, że można stworzyć elementy, które będą posiadać różną konstrukcję. Może być ona stalowa, prefabrykowana czy żelbetowo – monolityczna. Wykorzystuje się w tym celu złożone rodzaje profili, z możliwością dokonania ich parametryzacji, oraz z możliwością zdefiniowania konstrukcyjnego rdzenia danego elementu. Dotychczasowe narzędzia uzupełnione o otwory, aby móc dokonać modelowania szachtów oraz przebić, pozwalają konstruktorowi stworzyć fizyczny rodzaj modelu oraz przygotować do niego odpowiednią dokumentację. Modelowe elementy, które zostaną oznaczone jako elementy nośne można filtrować, wyświetlać oraz eksportować, aby przekazać je do konstrukcyjnego projektanta, bądź chcąc stworzyć konstrukcyjny model.

Generowanie analitycznego modelu

Analityczne rodzaje elementów generuje się domyślnie w środku ciężkości elementu liniowego przekroju albo w środkowej płaszczyźnie, gdzie znajduje się rdzeń. Takie ustawienie można automatycznie albo ręcznie zmieniać, stosując regułę związaną z generowaniem analitycznego modelu. Modele te dopasowują lokalizację oraz geometrię analitycznych elementów 1D oraz 2D, a także definicje punktowych zwolnień albo liniowych. Dokonywanie modyfikacji ich ma wpłynąć na poprawność analitycznego modelu, a także na zgodność z programami zewnętrznymi, służącymi do konstrukcyjnej analizy.(uprawnienia budowlane kontakt)  

Konstrukcja w modelu analitycznym

Program Archicad24 umożliwia konstruktorowi nie tylko tworzenie modelu danego budynku, ale także może on opracowywać dane do jego późniejszej konstrukcyjnej analizy. (uprawnienia budowlane 2022)  Opierając  się na nośnych elementach w fizycznym modelu generuje w sposób automatyczny analityczny model konstrukcji. Podczas wprowadzania projektowych zmian aktualizuje się on również automatycznie. Patrząc na zasady obejmujące mechanikę konstrukcji, analityczny model zbudowany jest z liniowych analitycznych elementów, do których można zaliczyć słupy czy belki. Model składa się też z powierzchniowych elementów analitycznych, jakimi są np. stropy bądź ściany. Analityczny model wygenerowany zostaje dla fizycznego modelu elementów, takich jak dachowe połacie, ściany, belki, stropy czy słupy. Posiadają one zdefiniowany rdzeń, a ich konstrukcyjna funkcja jest włączona. Parametry związane z ustawieniem analitycznych elementów pozwalają dokonywać modyfikacji w elastyczny sposób. Mają one nie zmieniać fizycznego modelu, ale uzyskać jak najlepszy poziom dopasowania tych elementów do analitycznego modelu.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com