fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Najpopularniejsze materiały izolacyjne w budownictwie

Kupując materiały izolacyjne kierujemy się przede wszystkim niskim współczynnikiem przewodności cieplnej. Na rynku można dostać różnorodne rodzaje izolacji, które różnią się od siebie wyglądem, różnymi właściwościami, jednakże ich wspólną cechą jest zawsze małe przewodnictwo cieplne. Istotne jest to, by nie podlegały działaniu takim siłom, jak wysokim czy niskim temperaturą.

materiały izolacyjne w budownictwie
materiały izolacyjne w budownictwie

Wśród popularnych materiałów wyróżnia się styropian, wełnę mineralną oraz jej odmianę skalną i szklaną, a także piankę poliuretanową. Bardzo popularny wciąż jest styropian, a także wełna mineralna. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)

Charakterystyka styropianu

Styropian posiada właściwości izolacyjne, które zawdzięcza swojej budowie. Powietrze zamknięte w drobnych porach stanowi dużą część, bo prawie 98% objętości styropianu.

Styropian służy również do izolacji akustycznej podłóg, ścian trójwarstwowych, systemu dociepleń.

Można zakupić styropian ekspandowany i ekstrudowany. Między nimi istnieje różnica przewodzenia ciepła.

Kupujemy styropian zazwyczaj w postaci profili, kształtek, bloków lub płyt. W przypadku styropianu jako materiału izolacyjnego wraz ze wzrostem gęstości objętościowej zwiększa się jego wytrzymałość. (akty prawne do egzaminu na uprawnienia architektoniczne)

Wykonując izolację ze styropianu mamy świadomość, że jeżeli będzie ona wykonana prawidłowo to poniesiemy mniejsze koszty za ogrzewanie budynku, można nawet zaoszczędź do 50% wydatków na ogrzewanie. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)

Płyty do izolacji

Ciekawym rozwiązaniem do izolacji akustycznej są właśnie płyty styropianowe. Głównym zadaniem jest np. tłumienie odgłos kroków, są one bardzo wytrzymałe i elastyczne. Kolejna ich zaletą jest łatwe układanie i nie nasiąkliwość.

Wełna drzewna jako doskonały termoizolator

Płyty z wełny drzewnej są lekkim i bardzo skutecznym materiałem izolacyjnym. Często stosowane są w budownictwie szkieletowym. Stanowią również idealne podłoże do tynkowania. Dużą zaletą jest paro przepuszczalność, dzięki czemu następuje odparowywanie wilgoci przez powierzchnię płyty. Płyty z wełny drzewnej są materiałem budowlanym o właściwościach termoizolacyjnych.

Są to produkty wykonywane ze zdrowej wełny drzewnej i mineralnego spoiwa magnezytowego. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)

 

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com