fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Najnowsza nowelizacja – specjalność mostowa i drogowa

Rozporządzanie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych zostało dodane do ustawy Prawo Budowlane według najnowszej nowelizacji. Natomiast nic się nie zmieniło jeśli chodzi o uprawniania inżynieryjne drogowe i mostowe. (dowiedz się więcej na temat uprawnień budowlanych)

specjalność mostowa i drogowa

Osoby, które są zainteresowane pracą przy drogowych obiektach inżynierskich bądź kolejowych obiektach inżynierskich, wliczając w to przepusty, ściany oporowe, tunele liniowe, mosty, wiadukty, nadziemne a także podziemne przejścia dla pieszych. Muszą oni zdobyć uprawnienia budowlane w specjalności inżynieryjnej mostowej do projektowania bądź kierowania robotami budowlanymi o nieograniczonym zakresie. A co więcej jeśli zdecydujemy się na uprawnienia mostowe do projektowania, oczywiście bez ograniczeń, mamy możliwość obliczać światła mostów i przepustów. (uprawnienia budowlane)

Te same uprawnienia z drobną różnica czyli ograniczonym zakresem pozwalają na projektowanie i kierowanie robotami budowlanymi kilku obiektów. Są nimi: przepusty, jednoprzęsłowe obiekty mostowe (oczywiście bazując na przepisach w sprawie warunków technicznych albo przepisów o drogach publicznych. Muszą im odpowiadać obiekty kolejowe, a także ich umiejscowienie. Należy pamiętać, że te uprawnienia dotyczą przęseł wykonanych z prefabrykatów oraz z rozpiętością nie większą niż 21 m. Należy je też usytuować na stabilnym gruncie.(uprawnienia architektoniczne)

Informacje o uprawnieniach budowlanych drogowych

W sytuacji kiedy chcielibyśmy pracować przy przepustach i drogach (oczywiście w oparciu o przepisy o drogach publicznych, wykluczając drogi obiektów inżynierskich). Bądź także przy przepustach i drogach dla ruchu oraz postoju statków powietrznych. Do tego rodzaju prac potrzepujemy właśnie uprawnienie budowlane drogowe bez ograniczeń. To one pozwalają projektować takie obiekty lub kierować robotami budowlanymi. (testy na uprawnienia budowlane 2020)

Jeśli zdobędziemy te uprawnienia w zakresie ograniczonym możemy projektować lub kierować robotami budowlanymi nieco innych obiektów. A mianowicie dotyczą one przepustów i dróg lokalnych, dojazdowych i wewnętrznych (w oparciu o przepisy o drogach publicznych z wyłączeniem drogowych obiektów inżynierskich). A także dróg na terenie lotniska. Jednak nie mogą one służyć dla ruchu lub postoju statków powietrznych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com