fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Modrzew zwyczajny powinien być pierwszym typem, gdy myślicie o budowie. Jest twardy i wytrzymały, odporny na szkodniki, grzyby i różnice temperatur. Często bywa w podobnej cenie co sosny czy świerki. Jego największym minusem jest trudna obróbka, jednak to nic przy ogromie zalet. (uprawnienia budowlane)

Jeśli jednak nie modrzew to świerki, sosny i jodły. Te ostatnie najczęściej pojawiają się na terenach górskich. Są najlżejsze z tego zestawianie, posiadają niewiele żywicy, a przy okazji bywają trudne do obróbki i zaimpregnowania. Świerk nie zachowuje się wiele lepiej. Czasami nawet drzewa te sprzedawane są pod jedną nazwą. Z tego zastawienia najlepsze będą sosny: trwałe, łatwe do impregnacji i wytrzymałe.

Najlepsze drewno na budowę
Najlepsze drewno na budowę

Rodzaje tarcic

Najpopularniejszym i najtańszym drewnem konstrukcyjnym jest tarcica obrzynana. Nie jest najlepsza. Posiada drugą klasę jakości, oznaczoną zieloną kropką, a suszenie w powietrzu zapewnia jej wytrzymałości od 18 do 40 stopni Celsjusza. Dzięki tym parametrom posiada odporność na zginanie dla drewna o wilgotności 12%.

O wiele lepszym wyborem są tarcice strugane. Tych suszenie odbywa się w specjalnych komorach. Temperatura w nich wynosi około 75°C, co przenosi się na zmniejszenie wilgotności poniżej 12%.

Najdroższą, ale i najbardziej wytrzymałą opcją jest tarcica klejona, tak zwane drewno KVH. Tworzone jest ono w podobny sposób co tarcica strugana. Posiada jednak mikrowczepy, które wpływają na niską wilgotność (mniej niż 15%), długość poszczególnych elementów oraz niesamowitą wytrzymałość (o 80% lepszą niż zwykle drewno konstrukcyjne).

Suszenie więźb w domowych warunkach, a zakup gotowych

Z tarcic o klasie od 24 do 27 stopni Celsjusza tworzy się więźby. Powinny być one suszone w komorach, w temperaturze około 75°C. Jeśli drewno byłoby wilgotne, więźba szybko uległaby różnym odkształceniom. Dzięki wysuszeniu posiada ponad 50% większą wytrzymałość, co przekłada się na wieloletnie użytkowanie bez żadnych problemów i dodatkowych kosztów.

Warto zaznaczyć, że drewno na więźby nie może mieć większej wilgotności niż 15%. Do takiego poziomu belki nie wyschną w naturalnym środowisku czy tez magazynie. Nie opłaca się, więc kupować wilgotnego drewna, do samodzielnej obróbki. Zakup wysuszonego zapewni wytrzymałość, trwałość i wygodną pracę z materiałem, który nie będzie się odkształcał. Najlepszym wyborem będzie tarcica czterostronnie strugana, ma wilgotność poniżej 12%.

Przy kupnie drewna należy poprosić o sprawdzenie jego wilgotności. W ten sposób upewnicie się co do jakości produktu. Godni zaufania sprzedawcy na pewno posiadają niezbędny do sprzęt (wilgotnościomierz).

Docinka drewna w tartaku

Warto przed zakupem więźb dokładnie przyjrzeć się projektowi budowy. Jeśli na nim znajdziecie informacje o otworach, połączeniach ciesielskich czy zaciosach, warto zamówić dokładnie docięte drewno. W tartakach można zakupić nie tylko gotowe elementy, ale i specjalnie docięte, tak aby ułatwiły pracę przy składaniu konstrukcji. Z odpowiednio stworzonym projektem można zlecić wszelkie zaciosy, wręby i otwory, dzięki czemu drewno będzie gotowe do składania. To znacznie przyśpieszy całość budowy i zmniejszy nakład pracy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com