fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Czym jest nadproże?

Nadproże- element konstrukcyjny znajdujący się nad oknem lub drzwiami. Zwykle nadproża wykonane są z żelbetu, bezpośrednio na budowie. Można też kupić gotowe prefabrykowane nadproża. Elementy te powinny być dłuższe niż planowana szerokość okien lub drzwi. Ich główne zadanie polega na przenoszeniu ciężaru ściany znajdującej się nad powyższymi elementami ścian. Nadproża monolityczne żelbetowe wykonuje się na budowie, wylewa się je z betonu w deskowanie zamontowane nad otworem w murze i podpartym od spodu stemplami.

NADPROŻA ŻELBETOWE MONOLITYCZNE I PREFABRYKOWANE

Funkcja nadproża

Nadproża mają na celu przenoszenie obciążeń z wyższych partii budynku na filary okien lub drzwi. Jest to typowy przykład belki zginanej przenoszącej siły styczne i momenty. Belkę taką pod kątem mechaniki budowli traktuje się jak belkę swobodnie podpartą. Belka nadmiernie obciążona uległaby ugięciu w środkowej części. Belki żelbetowe zarówno prefabrykowane jak i monolityczne są standardowym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie.

Naddroże żelbetowe

Wewnątrz układa się zbrojenie z prętów. Od strony zewnętrznej nadproże okłada się materiałem izolacyjnym aby zapobiec przemarzaniu. Wadą nadproży monolitycznych są ich ceny, które w ostatecznym rozliczeniu są jednym z najdroższych rozwiązań.

Nadproża prefabrykowane w porównaniu do tych wylewanych na mokro ułatwiają i przyspieszają budowę. Montaż takich nadproży jest nieskomplikowany i szybki.

Montaż nadproża

Wystarczy ustawić belki, spiąć klamrami żeby się nie przemieszczały, a potem w powstałe przestrzenie wpuszcza się od góry beton. Różne rodzaje nadproży przeznaczone są do innych typów obciążeń. Nadproża prefabrykowane, układa się szybciej i bezproblemowo – co przekłada się na oszczędność czasu, co z kolei zmniejsza koszty.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com