fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Nadawanie uprawnień budowlanych w Polsce

Kto nadaje uprawnienia budowlane w Polsce

Historia uprawnień budowlach w Polsce sięga roku 1928. Powstało wówczas rozporządzenie dotyczące zabudowań osiedli i konieczności posiadania uprawnień budowlanych przez osoby pełniące główne w funkcje w dziedzinie budownictwa. Kto nadaje uprawnienia budowlane w dzisiejszych czasach? Dziś uprawnienia budowlane mają formą administracyjnej decyzji i wydawane są przez komisję kwalifikacyjną Samorządu Zawodowego. Egzamin przeprowadzany jest dwa razy w roku, wiosną i jesienią przez odpowiednie Izby. W przypadku Architektów jest to Izba Architektów, natomiast dla pozostałych specjalności Izba Inżynierów Budownictwa.

Jakie są specjalizacje?

Egzamin na uprawnienia budowlane przeprowadzany jest w dziesięciu specjalnościach. Wśród nich znaleźć można:

  • specjalność konstrukcyjno-budowlaną,
  • specjalność architektoniczną,
  • specjalności inżynieryjne, w tym drogową, mostową, kolejową, hydrotechniczną, wyburzeniową,
  • specjalności instalacyjne, w tym instalacje sanitarne, instalacje elektryczne, instalacje telekomunikacyjne.

Każda z nich cieszy się dużym zainteresowanie. Najmniejszą liczbę kandydatów notuje się dla specjalności wyburzeniowej. Wynika to z kompetencji jakie daje ta specjalność, bowiem uprawnienia do wyburzania obiektów uzyskujemy również w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Dodatkowo mamy możliwość nadzorowania innymi obiektami. Jednak każda z wymienionych specjalności jest bardzo ważna, gdyż umożliwia samodzielną pracę kandydatów zarówno w biurach projektowych, w jednostkach samorządowych, na budowach czy w instytucjach naukowych. Uprawnienia budowlane w Polsce posiada ponad sto tysięcy osób, z czego ponad połowa specjalizuje się w budownictwie ogólnym.

 

Czy uprawnienia są ważne?

Posiadanie uprawnień budowlanych w Polsce jest istotne ze względu na możliwość pełnienia samodzielnych funkcji w branży budowlanej. Co znaczy pojęcie samodzielnych funkcji omawialiśmy w naszym artykule [TUTAJ]. Wielu pracowników podejmuje się posiadania własnej działalności gospodarczej. Założenie firmy budowlanej wiąże się często z koniecznością zatrudnienia osoby posiadającej uprawnienia budowlane, niezależnie czy na stałe czy tylko z doskoku na umowę o dzieło lub zlecenie. Dla takich osób, o ile posiadają odpowiednie wykształcenie, dobrym rozwiązaniem jest posiadanie własnych uprawnień. Przecież i tak muszą nadzorować swoich pracowników, dlatego obowiązki nie zwiększą się znacznie. Uprawnienia budowlane podwyższają kwalifikacje i dają możliwość rozwoju osobistego.

 

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com