fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Naciąg dwużyłowych kabli

Szczękowe zakotwienia dla dwużyłowych kabli stosuje się dla kabli 2 0 5:2 0 7 oraz 2x 7 0 2,5mm o długościach większych. Zakotwienia są takie same jak przy szczękowych zakotwieniach. W technologii związanej ze sprężaniem jest taka różnica, że podczas sprężania dwużyłowych kabli stosuje się etapowy naciąg z przekotwieniami pośrednimi kabla (uprawnienia budowlane).

Naciąg dwużyłowych kabli

Jaką prasę stosuje się do naciągu?

Przy naciągu stosuje się prasę o typie Duplex (testy uprawnienia budowlane). Przed montażem prasy druty kabla oczyszcza się, nawleka się oporowe bloki na kabel i ręcznie prostuje. Po prostowaniu kotwi się je poprzez wbicie kotwiącego klina. Prasę wprowadza się dopiero po jej zsunięciu na druty kable. Pomiędzy uchwytowym pierścieniem a klinem, który pozwala wprowadzić pręty kabla powstają szczeliny. Szczeliny te powstają w związku z zsunięciem się prasy. Po dociśnięciu oporowej stopy prasy do kotwiącego bloku następuje tłoczenie oleju do prasy, przy otwartych zaworach od zasilania. Druty w uchwycie klinują się a podczas dalszego tłoczenia się oleju cylinder wraz z uchwytem rusza się. Kiedy manometr pokazuje wzrost ciśnienia należy dokonać pomiaru zerowego wysuwu uchwytu prasy.

Właściwy naciąg

Przy dalszym tłoczeniu się oleju następuje właściwy naciąg, aż do chwili uzyskania maksymalnego skoku związanego z wysuwem prasy (program egzamin uprawnienia 2021). W takiej chwili ciśnienie oleju w naciągowej komorze redukuje się uchylając jeden z zaworów rozdzielacza. Powoduje to samozakotwienie się naciągniętych drutów kabla. Po tym etapie należy dokonać odczytu, jaki wysuw został uzyskany. W końcowym etapie zsuwania prasy uchwytowy klin sam zwalnia się w niej. Prasa przesuwa się do oparcia oporowej stopy o kotwiący blok. W ten sposób dokonuje się drugi, kolejny etap związany z naciągiem. Liczba tych etapów zależy od tego, jak długi jest kabel. Ostatni etap doprowadza ciśnienie oleju, który jest w prasie do wartości, jaka jest określona w programie naciągu. Kolejno mierzy się maksymalny uzyskany w tym etapie wysuw prasy.

Naciąg prętowych kabli w systemie śrubowych zakotwień

Opracowana technologia wykonania naciągu prętowych kabli, które mają średnicę 14 – 30 mm oparta jest na zastosowaniu do sprężania pras o typie Żuk. Przed montażem prasy na czynnej końcówce naciąganego pręta nakłada się oporowe nakładki oaz kotwiące nakrętki. Nakłada się je oczyszczone, nagwintowane i nasmarowane końce kabla. Po ustawieniu osi naciąganego kabla w prasie dostawia się ją do oparcia korpusu o czoło konstrukcji bądź podkładkę. Kolejno przekręca się pokrętłem aż do momentu, gdy kołnierz pokrętła opiera się o tłoczysko prasy. Wtedy wprowadza się gwintowany uchwyt od cięgna prasy na nagwintowany koniec kabla (programy do uprawnień budowlanych).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com