fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Murowanie z zastosowaniem silikatów oraz komórkowego betonu

Silikatowe elementy oraz komórkowy beton są murowymi rodzajami materiałów. Ich skład jest do siebie bardzo zbliżony. Jednak różnice pojawiające się w surowcach oraz inne stosowane produkcyjne procesy sprawiają, że powstają materiały posiadające różne fizyczne właściwości.(uprawnienia budowlane) Skład silikatu to wapno, kwarcowy piasek oraz woda. Komórkowy beton posiada dodatkowo w swoim składzie cement, porotwórczy środek, a także gips. Zarówno jedną, jak i drugą technologię określa się jako nowoczesne. Są one dopracowane poprzez długoletni okres tworzenia ich. (uprawnienia budowlane program) 

Murowanie z zastosowaniem silikatów oraz komórkowego betonu
Murowanie z zastosowaniem silikatów oraz komórkowego betonu

Historia produkcji silikatów i komórkowego betonu

Produkowanie na przemysłową skalę silikatów ma swój historyczny początek pod koniec XIX wieku, a w Polsce początek miał miejsce w roku 1903 roku. Beton komórkowy był produkowany przemysłowo w 30 latach XX wieku. Przez te wszystkie lata wytwarzania tych materiałów oraz użytkowania, dopracowano je pod względem optymalizacji produkcyjnej technologii. Dopracowanie obejmowało także geometrię, kształty oraz fizyczne właściwości. Obecnie na rynku oferta jest wynikiem wieloletnich doświadczeń co powoduje, że odnalezienie nowych produktów, albo też ulepszenie dotychczasowych procesów stanowi coraz to większe wyzwanie. Z czasem zapewne produktowa oferta znowu zacznie się rozwijać. Ciężko na ten moment określić jednak, w którą stronę będzie się ona rozwijać. Czas pokaże, gdzie producenci zostaną skierowani pod wpływem zmieniających się rynkowych wymagań.(uprawnienia budowlane kontakt)  

Izolacja pozioma w murze

Kiedy na ścianie, bądź też na fundamentowej ścianie wykonuje się mur trzeba pamiętać o ułożeniu zgodnie z zasadami odpowiedniej poziomej warstwy izolacyjnej. Pierwsza czynność, która pozwala wykonać murowanie pierwszej warstwy, to określenie osi ścian i stworzenie poziomej niwelacji. W tym miejscu ustala się najniższy i najwyższy punkt w podłożu. Różnica, jaka dzieli ich wysokości nie może przekroczyć wartości 30 mm. Kiedy różnice będą osiągać większy poziom, w takim wypadku podłoże trzeba wyrównać, wykonując w związku z tym betonową nadlewkę. Często wystarcza tylko przeprowadzenie niwelacji dla każdych z charakterystycznych punktów rzutu ścian. Są to narożniki oraz punkty przecinania się osi ścian. Przy pierwszej warstwie bloczki muruje się stosując do tego celu cementową zaprawę. Jej konsystencja musi zostać odpowiednio dobrana, żeby bloczki pod własnym ciężarem nie zaczęły osiadać. (uprawnienia budowlane segregator )  

Murowanie z wykorzystaniem silikatów i komórkowego betonu

Technologia związana z budową ścian za pomocą bloczków z komórkowego betonu albo z silikatowych elementów uznawana jest za nieskomplikowaną oraz klasyczną. Podczas prac związanych z murowaniem przegród dużą uwagę trzeba poświęcić na stworzenie pierwszej warstwy. Zapewnia ona murarskie przewiązanie o odpowiedniej długości. Uwagę należy poświęcić również odpowiednim połączeniom przy ścianach prostopadłych względem siebie oraz na poprawne stworzenie podstropowej szczeliny. Należy bezwzględnie pamiętać, że pierwsza wykonana warstwa jest najistotniejszą warstwą w ścianie. (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com