fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Monolityczne elementy

Konstrukcje zewnętrznych ścian mogą być jednowarstwowe bądź dwuwarstwowe. Na terenie ZSRR w domach mających do pięciu kondygnacji zewnętrzne jednowarstwowe ściany wykonuje się za pomocą keramzytu albo innych betonów lekkich, o ciężarze wynoszącym 300 do 1000 kG/m³ i o marce 50-75 (uprawnienia budowlane 2021).

Monolityczne elementy
Monolityczne elementy

Obciążenia skoncentrowane w narożach skrzyń

Skoncentrowanie się obciążeń na narożach skrzyń, które mają nie dużą powierzchnię wymaga zakładania specjalnych stalowych blach (testy uprawnienia budowlane). Zastosowane stalowe blachy mają 6 -10 mm. Są przyspawane do wcześniej wybetonowanych w ścianach kątowników o wymiarach 50x50x5 mm. Do blachy przyspawane zostają też centrujące przekładki o wymiarach 40-40-20 mm. Przekładki zostają umieszczone w umownym środku ciężkości, ustalonym podczas obliczeń przekroju narożnika. Miejscowy docisk pod narożną blachą nie może wynosić więcej niż dopuszczalne naprężenie na proces ściskania betonu. W związku z tym nie może przekraczać go o więcej niż 50%. Podczas ustawiania skrzyń, aby podwyższyć nośność słupów narożnych należy zastosować na całej powierzchni obliczeniowej narożnika cementową zaprawę o marce 100.

Mocowanie płyt podłogowych

Podłogowe płyty mocuje się przy pomocy spawanych osadzonych kształtek w elementach łączonych, do ścian skrzyni. Kształtki umieszczone na ścianie, aby ułatwić spawanie powinny zostać umieszczone na ich zewnętrznej stronie. Takie rozwiązanie przynosi korzyści związane z wykańczaniem podłogi oraz innych urządzeń znajdujących się na podłogowych płytach przed spawaniem. Aby zapewnić dobrą sztywność spoiny między ścianą a żebrem płyty powinny zostać szczelnie wypełnione cementową zaprawą. Obciążenie na górnych kondygnacjach w stosunku do elementu narożnika należy przyjąć jako obciążenie działające na mimośrodzie 2cm (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Lżejsze konstrukcje ścian

Przestrzenne elementy można wykonać także jako ściany o lżejszej konstrukcji (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Ma ona postać żelbetowej ramy, która wypełniona zostaje przy pomocy lekkiego materiału. Takim materiałem może być np. wiórowo – cementowa płyta. Patrząc na rozwiązanie opracowane przez NIISK konstrukcję przestrzenną elementów nośnych typu skrzyni podaje się bez dna. Są tu zastosowane wymiary tzw. „na pokój”. Ścianki wykonuje się z betonu, którego grubość wynosi 4 cm, a sufitowe płyty są grube na 3 cm. Narożniki pomiędzy ścianami a sufitem albo pomiędzy ścianami należy pogrubić za pomocą skosów. Podłogowa rusztowa płyta ma żebra wysokie na 13 cm, a jej grubość wynosi 5 cm albo 3 cm. Beton na ściany i sufity ma markę 200, a przy podłogowych płytach markę 300. Przestrzenne elementy oparte są jeden o drugi w czterech narożnikach przy pomocy narożnych blach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com