fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Modyfikacja analitycznego modelu w Archicad

Patrząc na ustawienia w programie Archicad można korzystać z różnych metod związanych z modyfikacjami analitycznych modeli, gdzie należy dopasować wydłużenie, skrócenie albo przesunięcie, liniowe bądź punktowe zwolnienia albo dokonać filtrowania otworów. Wydłużenie, skrócenie, jak i przesunięcie obejmuje elementy 1D, jak i 2D. .(uprawnienia budowlane) Elementy te zapewniają ciągłość w węzłach. Jest ona ważna i niezbędna przy dokonywaniu analizy konstrukcji. Liniowe i punktowe zwolnienia dotyczą reguł, odnośnie generowania liniowych albo punktowych zwolnień. Pozwalają one w matematyczny sposób dokonać wymodelowania pracy konstrukcji, na którą składają się przegubowo połączone elementy, albo też wiążą się ze swobodą podczas przemieszczania się jednych konstrukcyjnych fragmentów względem drugich fragmentów. Filtrowanie otworów pozwala pominąć wąskich elementów 2D, oraz bardzo małych otworów w analitycznym modelu danej konstrukcji.  (uprawnienia budowlane program) 

Modyfikacja analitycznego modelu w Archicad
Modyfikacja analitycznego modelu w Archicad

Konstrukcyjne łączniki oraz podpory

Chcąc dostosować do potrzeb związanych z tworzeniem analitycznego modelu dodano dodatkowe rodzaje narzędzi, którymi są łączniki oraz podpory konstrukcyjne. Podporami jest model matematyczny obejmujący zewnętrzne więzy, które są narzucone na konstrukcje. Można je tworzyć na powierzchniach 2D i na liniowych elementach. Podpory modeluje się jako sprężyste bądź jako sztywne, a po ich wstawieniu można dostosować ich właściwości odnośnie obrotu albo przemieszczania. To powoduje w konsekwencji zróżnicowaną graficzną reprezentację. Konstrukcyjne łączniki natomiast pozwalają dokonywać połączeń dodatkowych między elementami analitycznego modelu, aby uzyskać w modelu spójność, jednocześnie nie dokonując zmian w położeniu tych analitycznych elementów.(uprawnienia budowlane kontakt)  

Centrum informacji na serwerze BIMCloud

Najważniejszym z elementów w procesie BIM jest usługa związana ze współdzieleniem modeli , które to pozwalają na wykonywanie prac na projektem w sposób równoległy. Program Archicad w najnowszej wersji posiada serwer BIMCloud, gdzie dokonano zmian w centrum modeli, które ułatwiały koordynowanie oraz współpracę wielodyscyplinarną pomiędzy poszczególnymi zespołami. Pliki posiadające różne formaty mogą zostać przechowywane w jednym z miejsc, jakie będzie bezpieczne. Takie miejsce cechuje się centralnym zarządzaniem. Na bieżąco można synchronizować wszelkie projekty wykonane w programie Archicad, modułowe pliki, czy pliki zwierające notatki w BCF. Dokonując synchronizacji można zachować kolejne wersje plików i mieć do nich bezpieczny dostęp. Serwer BIMCloud pozwala też śledzić wszystkie zmiany w projekcie. Takie działania pozwalają na łatwiejszą współpracę, oraz na weryfikowanie projektowych decyzji.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Współpraca Archicad z innymi programami

Archicad pozwala przedstawić dwie różne metody związane z przekazaniem analitycznego modelu oraz jego współpracy z innymi programami, mające pomóc w analizie konstrukcji. W ten sposób opracowano otwarty format zapisu i przekazywania analitycznego modelu, określany w skrócie jako SAF. Pojawia się tu też możliwość dokonywania eksportu w formacie IFC, który zawiera klasy analitycznych elementów konstrukcji. SAF opiera się o Excela. Jest to otwarty oraz międzynarodowy schemat związany z zapisem. Cechuje go także optymalność związana z przechowywaniem danych  analitycznego modelu konstrukcji oraz udostępnianiem ich między aplikacjami pozwalającymi modelować oraz dokonywać analiz konstrukcji. (uprawnienia budowlane 2022) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com