fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Modułowy rodzaj budownictwa

Budownictwo modułowe jest dobrym rozwiązaniem w przypadku pojawienia się deficytu mieszkań oraz towarzyszącej im infrastruktury. Jego początki ściśle wiążą się z wykorzystaniem w morskim transporcie kontenerów do załadunku oraz przewożenia towarów. W 1955 roku Malcolm McLean cały swój majątek zainwestował w przebudowę tankowca na kontenerowiec. Był to pierwszy kontenerowiec na świecie, dlatego też McLean został okrzyknięty prekursorem tejże idei. Gospodarcza koniunktura, która w tamtym okresie wzrastała wpłynęła na zwiększenie towarowego obrotu. To sprawiło, że składowo – przeładunkowe manipulacje były kosztowne oraz pochłaniały wiele czasu. Na świecie wzrastające zapotrzebowanie na transport sprawiło, że do dzisiejszych czasów wyprodukowano już miliardy kontenerów, a produkcja ich cały czas ulega rozwojowi. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Modułowy rodzaj budownictwa
Modułowy rodzaj budownictwa

Kontenery w branży budowlanej

Pojawiające się korzyści z użytkowania kontenerów na lądzie i morzu sprawiły, że zaczęto dokonywać prób korzystania z kontenerów w branży budowlanej. Pierwsze takie ich zastosowanie miało miejsce w tymczasowym budownictwie. Były to przede wszystkim budynki służące jako budowlane zaplecza. W dalszym czasie zaczęto je także wykorzystywać jako obiekty handlowe, usługowe oraz mieszkaniowe. Podczas wdrażania do budownictwa kontenerów, w tym samym czasie prowadzono prace budowlane związane ze wznoszeniem budynków za pomocą uprzemysłowionej metody. Wymiarowa koordynacja, jaką realizowano w oparciu o moduły, czyli umowne jednostki liniowej miary nazwano modularną koordynacją. Moduł budowlany wprowadzony na szeroką skalę spowodował, że opracowano nowe systemy związane z mieszkalnym i przemysłowym budownictwem, oraz odnotowano dynamiczny rozwój przemysłu związanego z wyrobami i elementami prefabrykowanymi. (uprawnienia budowlane 2022)  

Moduły budowlane

Wykorzystanie w branży budowlanej budowlanych modułów ściśle wiąże się z prefabrykacją. Jest to przygotowanie elementów oraz materiałów na budowę tak, żeby konstrukcja modułów, jaka zostaje przygotowana na produkcyjnej linii pozwoliła przewieźć je z użyciem środków transportów. Na placu budowy ich montaż ma być prosty i szybki. W inżynierskiej świadomości w związku z tym pojawiło się skojarzenie mówiące o tym, że modułowe budownictwo jest równoznaczne z kontenerowym budownictwem. Jednak jedyną rzeczą, jaka jest podobna w tych dwóch systemach to samonośna konstrukcja oraz kształt elementu, jakim jest prostopadłościan.  (uprawnienia budowlane) 

Prefabrykaty żelbetowe

Wielkowymiarowe żelbetowe modularne prefabrykaty produkuje się w prefabrykacyjnych zakładach, co pozwala na produkcyjne uniezależnienie od panujących atmosferycznych warunków. Jakość otrzymanych prefabrykatów jest na wyższym poziomie, a budynek zostaje wzniesiony szybciej. (uprawnienia budowlane segregator )   Choć były dążenia do produkowania przestrzennych prefabrykatów, to jednak ich duża masa oraz produkcyjne trudności spowodowały, że prace zostały ograniczone do tworzenia sanitarnych prefabrykowanych kabin oraz dźwigowych szybów. Nowoczesne kubaturowe budownictwo realizuje obiekty zarówno z przestrzennych modułów, jak i z wielkowymiarowych płaskich prefabrykatów. Przestrzenne moduły przeważnie mają przestrzenny szkielet metalowy oraz lekkie rodzaje warstwowych ścian. Dużo rzadziej wykonuje się je jako żelbetowe moduły.  (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com