fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Modułowe wielopiętrowe budownictwo

Jako pierwsi Brytyjczycy zaczęli sobie zdawać sprawę z płynących korzyści, jakie można osiągnąć wznosząc modułowe budynki. Prefabrykowany rodzaj budownictwa, do jakiego zalicza się budownictwo modułowe na rynku nie stanowi nowości. Każda osoba związana z branżą budowlaną z pewnością słyszała o możliwości tworzeniu większości albo części prac poza terenem budowy. Nowoczesne modułowe budownictwo cechuje się precyzją, z jaką to może przebiec cały proces związany z projektem budynku. Domy wznoszone w modułowej technologii mają zwykle elementy w kształcie modułów. Są to sześciany o kilku wymiarach, jakie są standardowe. W 80% moduły te przygotowuje się w zakładzie prefabrykacji. W dalszym czasie przetransportowuje się je na plac budowy i instaluje w wyznaczonych miejscach. Kiedy budynek posiada wiele modułów, wszystkie łączy się ze sobą w całość. (uprawnienia budowlane cena) 

Modułowe wielopiętrowe budownictwo
Modułowe wielopiętrowe budownictwo

Przyszłościowe budownictwo

Bardzo często można zauważyć obecnie problem, jaki wiąże się ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych pracowników fizycznych. Rosną także koszty związane z ich pracą. Z tego też względu dążyć się będzie do ograniczenia prac na budowie do czynności związanych z montażem. Inżynierowie w związku z tym powinni przestać rozpatrywać temat modułowego budownictwa jako budowę małych letniskowych domków. Należy wyjść naprzeciw oczekiwaniom rynku i oferować inwestorom wykonanie projektu właśnie z zastosowaniem tej technologii. W innych krajach często się z niej korzysta, dlatego też Polska ma potencjał do tego, aby rozwijać się szybciej w tym kierunku.  (uprawnienia budowlane testy) 

Modułowe budynki w Wielkiej Brytanii

W Europie to Brytyjczycy jako pierwsi zauważyli korzyści płynące z zastosowania modułowego budownictwa. Rządowy projekt z 2017 roku zakładał walkę z deficytem komunalnych mieszkań, i w związku z tym zaoferowano dofinansowania na budynki tworzone w modułowej technologii. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tą technologią nie buduje się jedynie mieszkań. Z jej pomocą mogą powstać szkoły, szpitale, hotele oraz inne obiekty o publicznej użyteczności. Bardzo często modułowe budynki wzniesione w Anglii przekraczają swoją wysokością dwadzieścia kondygnacji.   (uprawnienia budowlane 2023)  

Nowoczesne modułowe budownictwo

Za projektowaniem modułowych budynków przemawia fakt, że pojawiło się na rynku wiele zaawansowanych programów do modelowania konstrukcji danych budynków w 3D. Stosując je można wykonać projekt z największą dokładnością i precyzją. Wprowadzona technologia BIM pozwala z kolei kontrolować precyzyjnie pracę architektów, inżynierów, zakładów zajmujących się prefabrykowaniem, jak i plac budowy. W modułowym budownictwie najważniejszym elementem jest proces związany z projektowaniem. Musi on bezkolizyjne łączyć projekt nośnej konstrukcji, elewacji, instalacji oraz logistykę procesu wznoszenia danego budynku. Do zalet modułowego budownictwa zalicza się oszczędności, jakie płyną z tworzenia konstrukcji w kontrolowanych warunkach, ograniczenie kosztownych prac na budowie oraz krótki termin realizacji budowy. (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com