fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Modna drewniana architektura świdermajer

Modna drewniana architektura świdermajer

Obecnie można zobaczyć, jak pięknymi budowlami jest świdermajer. Nowoczesne typy domów nie tylko nawiązują do tego stylu efektownym detalem. W XIX wieku, a dokładniej w 80 latach do Polski przywędrował szwajcarski styl, jaki cieszył się popularnością w uzdrowiskowych miejscowościach alpejskich. Były to budynki parterowe o dwuspadowych dachach, szerokich okapach, loggiami albo tarasami, albo też z wzorem geometrycznym, jaki wycinano w desce. Poprzez Austro – Węgry styl ten powędrował do Galicji, a z czasem stanowił on już standardowy model dla uzdrowiskowej architektury np. w Krynicy, Otwocku czy w Nałęczowie. Jego motywy alpejskie zaczęły zatracać się na rzecz rozwiązań o charakterze lokalnym.

Modna drewniana architektura świdermajer
Modna drewniana architektura świdermajer

Nowoczesny świdermajer

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się nowoczesny styl świdermajer co sprawia, że powstają domy nawiązujące do tejże tradycji. Przede wszystkim klienci w dekoracji chcą zachować ten styl. Nowe budownictwo świdermajer tworzy się w murowanej konstrukcji, ale mają one wykonane całkowicie z drewna werandy, a ornament drewniany wycina się zgodnie ze starymi wzorami w lokalnych snycerskich zakładach. Niekiedy klienci chcą posiadać wielkie przeszklenia oraz otwarte salony bądź hole, które sięgają wysokością do drugiej kondygnacji. Zamiast drewnianej więźby stosuje się tu stalową. W takich budynkach balkony i werandy zastąpiono tarasami z osłoniętym okapem. W bryle budynku zauważyć można jednak nawiązanie do stylu świdermajer, tak samo jak w dachu wielopłaszyznowym, jaki posiada otwarte szczyty, oraz w drewnie zastosowanym na elewacji.

Dawna architektura świdermajer

Na terenie Mazowsza budynki posiadały lekkość ogrodowej altany. Bardziej swoim wyglądem przypominały stację żelaznych kolei, bądź też dacze rosyjskie. Nazwę „świdermajer” dla takich budynków nadał Gałczyński. Jest to połączenie nazwy rzeki Świder oraz biedermeiera, czyli stylu mieszczańskiego w urządzaniu wnętrz. Obecnie rzemieślnicy zastąpieni zostali przez maszyny, a odręczne rysunki przez cyfrowe wizualizacje. Wzory lokalne z kolei zastąpiono globalnymi i zunifikowanymi trendami. Na terenie Otwocka m.in. Henryk Jesiotr od 45 lat dba o schedę po dawnych rzemieślnikach. Na terenie zakładu powstają fragmenty, jakie brakują przy balustradach, frezowane słupki, belki czy ozdobne zakończenia szalunkowych desek. Architektoniczne detale, jakie wychodzą z pod ręki tego zakładu nie różnią się niczym od oryginałów ze stylu świdermajer.

Domy świdermajer

Niektóre z elementów, jakie były potrzebne do odremontowania starej willi w podwarszawskiej Radości pochodzą z zakładu znajdującego się w Otwocku. Patrząc na willę można zdać sobie sprawę, dlaczego tak bardzo styl świdermajer zachwyca architektów. Dom ten jest tak okazały, jak wielkie sosny, które konarami go obejmują. Chociaż bryła domu jest potężna, to lekkości nadają tu werandy. Są one piętrowe i wspierają się na podporach łukowatych. Posiadają balustrady o wyrzeźbionych tralkach.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com